Bugun...
Bizi izleyin:"Hepimiz kardeşiz"

Tarih: 13-02-2018 13:00:00 + -


Trabzon -Rize-Adıyaman-Batman-Diyarbakır -Gaziantep-Kilis-Mardin Şanlıurfa basın kardeşliği. Güneydoğu Anadolu’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarından oluşan bir gurup gazeteci Türkiye’nin birliği, beraberliği ve kardeşliği adına Doğu Karadeniz gezisi için Trabzon’a geldi.Kardeşlik Projesi Kordinatörü Ahmet Külekçi , Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde yapılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Basın mensupları Gönül Elçisi” projesi kapsamında Güneydoğu Anadolu illerinden 32 gazeteciyi  Trabzon ve Rize illerini kapsayan Doğu Karadeniz gezisi için Trabzon’da bir araya getirdi.

Güneydoğu Anadolu İllerinden bölgenin gazeteciler cemiyeti başkanları ve basın mensupları 9-12 Şubat tarihlerinde Trabzon ve Rize’deki gazetecilerle buluştu, şehirlerin kültürel, tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut, Yönetim Kurulu üyeleri TSYD Trabzon Şube Başkanı Murat Taşkın, Gazeteciler Konfederasyonu  Genel Sekreteri Ergun Ata, TRT Trabzon Bölge Müdürü Sami Serdar Şişman ve Trabzonlu basın mensupları ile birlikte Türkiye’nin birliği, beraberliği ve kardeşliği ile ilgili ortak bir basın açıklaması yapıldı.

 Sorumluluklarımız Var Projenin açılış konuşmasını yapan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut “ Ülkemizin içinde bulunduğu durum biz gazetecilere ağır sorumluluklar yüklüyor. Birşeyi bilmemiz gerekir, inançlar da etnik köken de ayrıştırıcı bir işleve sahip olamaz. Anadolu toprakları bin yıldır her etnik kökene, inanca, mezhep ve meşrebe kucak açmış, onları beslemiş, nesilden nesile aktarmıştır. Milli mücadelede birlikte hareket ettik, kardeşbirliği yaptık. Kısa zaman içinde ne kadar acı yaşamış olsak ta sonuç olarak bir fotoğraf ortaya çıktı. Ve o fotoğrafta görünen şu idi: Belgesinde güçlü olmak isteyen, iddialı, tüm etnik ve mezhep çeşitliliği sosyal kültürel noktada büyük bir zenginlik ve kardeşliğin esası sayan ülkemize dış güçler kendilerine hizmet edecek şekilde rol biçmeye çalışıyordu. Şükretmek gerekir ki Türkiye’miz bu onunun ve algı hareketinin kökünü kazımıştır. Bin yıldır dost olan, aynı tastan çorba içen, kız alıp veren, kültür elçiliği yapan insanlarımızın birbirlerine küs olması gibi bir şey nasıl düşünülebilir. Bu toplantılar bize şunu hatırlatıyor, safları sıklaştırmalı ve daha sık bir araya gelmeliyiz bu bütünlük hiç şüphesiz istikbale ve sonsuza uzanan dostluğun anahtarı olacaktır dedi.

Trabzon Hazırlanıyor Projenin koordinatörlüğünü yapan Ahmet Külekçi ülkemizin içinde bulunduğu şu hassas süreçte bu tür etkinliklerin çokanlamlı ve değerli olduğunun altını çizerek projenin ikinci ayağında ise Trabzon’dan gazetecilerin Güneydoğu Anadolu Belgesine ziyaret yapacaklarını ifade etti. 

Yapılan konuşmaların ardından projeye emeği geçenlere plaket verilirken, kardeşlik çekilen aile fotoğrafıyla anlam kazandı.  Vali Yalnız Bırakmadı Trabzon Valisi Yücel Yavuz gazetecilerle bir araya geldiği akşam yemeğinde birlik ve beraberlik mesajı verdi. Vali Yavuz “ Anadolu toprakları belki de dünyanın en kıymetli en çok hedefte olan topraklar. Bunun yansımasını da görüyoruz. Ülke olarak, millet olarak kenetlendik. Şu anda terörle mücadele hatta artık sınır ötesinde mücadele ama ondan öncesi 15 Temmuz’u yaşayan bir ülke ve bir milletiz. Bugün özgüvenimiz tam, emin adımlarla ilerliyoruz. Birlik ve beraberliğimizin tam manası ile ortaya konulduğu bir ortamdayız. Bu tür sosyal projeler topluma yön veren, birlik ve beraberliği artıran önemli projelerdir emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi. 

Güneydoğu Gazeteciler Federasyon Başkanı Mehmet Çelik “Biz Gönül Elçisi projesi ile gönlümüz ile geldik. Karadeniz’e gazeteci dostlarımız ile kucaklaşmaya geldik. Bizim ortak değerlerimiz var, bu ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmeye geldik. Trabzon bizim, Van, Edirne, Mardin, Siirt Bizim. Kardeşlik projesinin hayata geçirilmesinde büyük emek sarf eden Koordinatörümüz Ahmet Külekçi’ye çok teşekkür ediyoruz “ dedi. 

Uzungöl’e Hayran Kaldılar Trabzon Ortahisar Şehir programının ardından Çaykara Uzungöl’e giden ekip muhteşem manzaraya hayran kaldı. Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı ve Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok’un da davetlilerle birlikte olduğu gezide güzel dostluklar, birlik beraberlik mesajları verildi. Ertesi sabah programında kahvaltı Rize Çamlıhemşin de yapıldı.

Tarihi köprüler gezildi. Birbirinden güzel fotoğraflar kadrajlarda yerini aldı.  İmdat Sütlüoğlu’na Ziyaret Basın mensupları Rize’de Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu misafiri oldu.

Beyaz, Yeşil ve Siyah çay ikramı ile misafirlerimizin gönüllerine girmeyi arzu ediyoruz. Basın mensuplarını  gönül elçiliği projesi  ile Rizemizde ağırlamaktan onur duyuyorum. Bu proje doğusundan batısına,  güneyinden kuzeyine ülkenin dört bir yanına katkı sağlayan bir proje olacaktır. Projeyi sonuna kadar destekliyoruz dedi. 

Şefik Türkmen Ve Nihat Usta Ağırladı Ekip Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in onurlarına verdiği yemekte Nihat Usta Köfte salonunda buluştu. Akçaabat Yeni Haber Gazetesi Sahibi İsmail Topal’ın da hazır bulunduğu yemekte tüm ülkeye biriz, beraberiz, kardeşiz mesajları verildi.

 Trabzon dan ayrılan ekip Bayburt ve Gümüşhane Gazeteciler cemiyetlerini de  ziyaret ederek güzel anılarla Karadeniz den ayrıldılar. 
 
 
Kaynak: CANAN KALAYCI -TAKA Gazetesi

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Karadeniz Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI