Bugun...
Bizi izleyin:Bakanlar üçte iki çoğunlukla sorgulanacak

Tarih: 10-10-2018 09:13:38 + -


TBMM Anayasa Komisyonu’ndan mutabakatla geçtiği için muhalefet şerhi düşülmeyen İçtüzük’te Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın imzasıyla sunulan 31 maddelik hali büyük değişikliklere uğradı. Parlamenter sistemden kalan tüm terminoloji ise tarihe gömüldü.


Bakanlar üçte iki çoğunlukla sorgulanacak

LİTERATÜR DEĞİŞTİ

Genel Kurul’un gündeminde olan İçtüzük değişiklik teklifinde parlamenter sisteme ait ne varsa kaldırıldı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve sistemle ilgili düzenlemelere yer verildi. Meclis’in İçtüzük değişiklik teklifinde yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:Yürütme erkini oluşturan Cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanlar, olağanüstü hallerde, TBMM Genel Kurulu’nda ‘gündem dışı’ konuşma yapabilecek. Bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerinin görüşüldüğü Genel Kurul oturumlarına, yürütme adına cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar katılabilecek, görüş bildirebilecek. Görevde bulunan veya görevinden ayrılmış olan cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar hakkında görevleri ile ilgili suç işledikleri iddiasıyla TBMM üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle Meclis soruşturması açılması istenebilecek. Parlamenter hükümet sisteminde görev yapmış olan başbakanlar ve bakanlar hakkında da bu hükümler uygulanacak.

KARARNAMELER ÜÇ AY İÇİNDE KARARA BAĞLANACAK

Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, savaş ve mücbir sebeplerle Meclis’in toplanamaması hali hariç olmak üzere 3 ay içinde TBMM’de öncelikle görüşülecek ve karara bağlanacak. Üç ay içinde görüşülüp karara bağlanamayan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri kendiliğinden yürürlükten kalkacak. Meclis, Cumhurbaşkanının talebiyle her defasında 4 ayı geçmemek üzere olağanüstü hal süresini uzatabilecek. Yürütme temsilcilerinin açıklamasının ardından siyasi parti gruplarına birer defa 10 dakikayı aşmamak üzere konuşma hakkı tanınacak. Grubu bulunmayan milletvekillerinden birine de 5 dakika söz verilecek. Öte yandan yazılı soru önergelerine 500 kelime sınırı getiren hüküm de metinden çıkarıldı.
Kaynak: milligazete.com.tr

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI