Bugun...
Bizi izleyin:Atatürk'ün Trabzon'a Gelişinin 93. Yıl Dönümü

Tarih: 15-09-2017 11:06:54 + -


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Trabzon'a gelişinin 93'üncü yıl dönümü törenle kutlandı.


Atatürk'ün Trabzon'a Gelişinin 93. Yıl Dönümü

Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk'ün,  Trabzon'a gelişinin 93'üncü yıl dönümü törenle kutlandı.

Trabzon Valiliğinde  Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Vali Yücel Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Osman Akyıldız,  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı  Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, askeri ve mülki erkan ilegaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Yavuz, Garnizon Komutanı Akyıldız ve Büyükşehir  Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu,  Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından,  Trabzon Büyükşehir Belediyesi bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı  Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk'ün, ülkenin düşman işgalinden kurtuluşunun kesin hamlesi olan Büyük Taarruz ve  DumlupınarZaferi'nin ikinci yıl dönümü törenlerini gerçekleştirdikten sonra gemiyle  Karadeniz'e açıldığını ve başka bir yere uğramadan 15  Eylül 1924'de Trabzonlularla buluştuğunu belirtti.

Atatürk'ün, ilk ziyaretinde  Trabzon halkına yaptığı konuşmada,  Sakarya Savaşı başta olmak üzere Milli Mücadele döneminde Trabzonluların inkar edilemez katkılarını dile getirdiğini anımsatan Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti: 

"Tarih, bir topluluğu millet yapan ortak geçmiş ve değerler bileşkesidir. Tarih, aynı zamanda milletlerin geleceklerine yön verirken hataya düşmemesi için başvuracakları en önemli tecrübe alanıdır. Büyük Önder  Atatürk, bu gerçeği hiçbir zaman aklından çıkarmamış, emperyalizm tarafından adeta bir enkaza çevrilmiş olan Osmanlı Devleti'nin külleri arasından yeni bir Türk devleti olan  Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmayı başarmış ve onu bizlere emanet etmiştir. Osmanlı Devleti'nin 19'uncu yüzyılda düşürüldüğü kıskacı iyi tahlil etmiş, bir milletin ve devletin tarih sahnesinde var olabilmesinin tam bağımsızlık ve ulusal egemenlik anlayışından ödün vermemekten geçtiğini tespit etmiştir. Nitekim Misak-ı Milli'nin özü de budur."

Gümrükçüoğlu,  Atatürk'ün millete bıraktığı bu mirasın önemi ve değerinin,  Türkiye'nin etrafında bugünlerde yaşanan gelişmelerle bir kez daha ortaya çıktığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Nitekim yine onun önderliğinde 1936'da imzalanan Montrö Antlaşması'nın hem ülkemiz hem de  Karadeniz havzasının güvenliği açısından ne kadar hayati bir anlaşma olduğu açıkça görülmektedir. 20'nci yüzyıla damgasını vuran bir liderin ve milletin evlatları olarak bize düşen görev,  Mustafa Kemal Atatürk'ü, onun şahsında Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini her zamankinden daha iyi okumak, araştırmak, sonuçlar çıkarmak ve emanete hakkıyla sahip çıkmaktır.  Mustafa Kemal Atatürk'ün  Trabzon'umuzu ilk ziyaretlerinin 93'üncü yıl dönümünü hep birlikte kutlamaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum."

Öğrencilerin günün anlam ve önemini vurgulayan şiirler okuduğu tören,  AtatürkKoşusu'nda dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödül verilmesinin ardından sona erdi.
Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Trabzon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI