marketingfutbol.club bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:


Mahiye MORGÜL


Facebookta Paylaş

Rize’den Ankara’ya Nelerle Döndüm
Tarih: 30-09-2019 16:21:00 Güncelleme: 30-09-2019 16:21:00


Rize’den Ankara’ya döndüm. Artık yazılarımı Ankara’dan yazacağım

Mayana Kültürevimden çok değerli anılarla geldim. Öncelikle söylemem gerekir, 30 Ağustos Zafer Kutlamalarımız kapsamında Rizeli tarihçi yazar ağabeyimiz İbrahim Balcı ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu söyleşide İstiklal Harbi Gazisi Milis Binbaşı Çayelili Ragıp Efendi’nin, İ.Balcı onun kitabını yazmıştır, torunu Niyazi Yıldırım bizimle oldular.

Söyleşimize İstiklal Harbi kahramanları için saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladık. Saygı duruşu anında Recep Koyuncu tarafından görüntülendik:  

 

Söyleşiyi video çekim yapan İhtisas Kütüphanesinin kurucusu Recep Koyuncu kardeşime özellikle teşekkür ediyorum. İbrahim Balcı ağabeyimiz ertesi gün Rize’den ayrılmadan önce kütüphanesini ziyaret ederek Sayın Koyuncu’nun anı defterine yazı yazdı.

......

Rize’den yanımda daha neler getirdim neler...

Habib Koçal’ın buluşu olan probiyotik şurup Andon ile, yine Habib Koçal’dan bana armağanı olan probiyotik yoğurt mayasını getirdim yanımda. Probiyotik Andon şurubunu burada tanıtmaya devam edeceğim.

Rize’de bulunduğum sürede Mayana’da gerçekleştirdiğim bir diğer etkinlikten söz edeceğim; Haldoz horonuyla Atma Türkü atölyesi yaptım. Bu bir müzikoloji çalışmasıydı. Mayana’nın Müzikoloji, Tarih ve Bilim Kültürü ekmek için tasarlandığını göstermek açısından önemlidir. Toparladığımız türküleri arşivimize aldık.  

Kaçkar Yıldız TV’den program müdürü Dilek Onay ile sunucu Çiğdem Hanım bu atölyemize katıldılar ve haber olarak verdiler, atölyeden görüntüleri televizyonun internet sitesinde yayınladılar.

...

Rize’den saksıda livor getirdim.

Livor bitkisi karıncayı evden def ediyormuş, bunu yaşayarak öğrendim.

            Rize’deyken deneyerek şifasını gördüğüm livoru neden Ankara’ya getirdiğimi anlatmak istiyorum. Ayakaltlarımda temelli çözüm bulamadığım kaşıntı vardı, onunla yok ettim. Yeşil yapraklarıyla suyu çıkıncaya kadar sürterek ovdum. Kaşıntı kesildi.

Bilgisunarda (internette) aradım, livorun sinek kovmak gibi başka faydalarından da söz ediliyor. Tesadüfen bir faydasını daha gördüm, anlatmalıyım.

Rize’den gelirken saksı içerisinde köklü livor getirdim. Maksadım şuydu, eğer ayak kaşıntısı tekrarlarsa yine yapraklarını sürecektim. Eve girdiğimde karıncalar bıraktığım gibi cirit atıyordu. Saksıyı balkona bıraktım, kombiyi çalıştırdım, ev ısındı, örümcek ağına takılarak ölmüş karınca kuruları vardı, evi süpürdüm, temizlik biter bitmez karıncalar sıcağı da alınca cirit atmaya başladı. Ertesi gün şaşırtacak bir şey oldu, tek bir tane bile karınca yoktu. Üç gün daha geçti, balkonda livor yeni filiz verdi, ama karıncalardan hiç kıpırtı yok.

Anladım ki livorun sinek kovucu özelliği karınca kovucu olarak da işe yarıyor.

.....

Rize’den yanımda getirdiğim bir de sıkıntım var, onu da anlatmalıyım. Ayağımda bir sorun (üzerine kütük düşmüştü) yaşamıştım, ciddiye almamış düğünde onun üzerine basa basa horon oynamıştım. Morardı, şişti, yola çıkmadan bir gün önce RTE Eğitim Araştırma Hastanesinin Ortopedi Polikliniğine gittim. Doktor şöyle bir baktı, iltihaplanmış olabilir diyerek kan tahlili, kırık varsa diyerek film istedi, sonuçları aldım götürdüm. Yine hiç eliyle dokunmadan, filme bakıp “kırık yok”, tahlil sonucuna bakıp “iltihap yok” dedi, sürülecek krem yazdı, ayağını yüksek tut, istirahat et... Ertesi gün 13 saatlik yolculukla Ankara’ya geldim, benim ayakta morluk ve şiş genişledi. Ağrısı ve üzerine basma sorunu arttı, endişelenip bir de burada doktora gittim. Ortopedi uzmanı ayağıma eliyle yandan alttan bastırdı, kırık yoktu, filmsiz anladı. Ama üzerindeki morarma ve şiş, iltihap demekti. Hemen antibiyotik başlattı. Şimdi antibiyotik tedavi ve ayağı yüksekte tutmaya devam.

Bunu şundan yazıyorum; üç gün arayla iki hastane ve iki ortopedi uzmanı gördü ayağımı. Biri sadece film ve tahlil sonucuna baktı, diğeri eliyle yokladı ve iltihabı gördü. Biri Araştırma ve İhtisas Hastanesi, diğeri evime yakın diye gittiğim küçük çapta bir özel hastane.

Sağlıkta nereye geldiğimizin küçücük örneği!

 

Ankara’dan sevgilerimle...

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
VİDEO GALERİ
YUKARI