Bugun...
Bizi izleyin:


Jale KAZDAL


Facebookta Paylaş

Rize'de neden yok?
Tarih: 27-01-2018 14:20:00 Güncelleme: 27-01-2018 14:26:00


Eveeeettt gelelim fasulyenin faydalarinaaaa ....

"SAĞLIK SEKTÖRÜ"ne yatırım yapmak büyük avantaj ve geleceğe yatırımdır. Çünkü, yeni nesil hastalıklar türediği sürece, daha çok kliniğe ihtiyaç duyulacaktır.
 

Ekim 2016'da benim dualarımın kabul olunmuş hali gibi, içimi rahatlatan bir projeyle, bu yörenin insanı olan, insanoğluna saygı duyan, kendini Rize'ye adamış, çıkarsız, makam ve mevki peşinde olmayan, dört dörtlük kişilikte, dört dörtlük projeyle yani içinde "sağlık" olan, "beyaz projeli 4x4'le" bir yiğit çıktı geldi Rize'ye. "Oh be! Sonunda!!" dedim. Artık, şehir şehir, hastane hastane, doktor doktor, dolaşmama gerek kalmayacaktı.. İyiki burada yaşamayı tercih etmişim diye düşündüm. Kendi adıma ne kadar da mutlu olmuştum....

 

Derken, bekle bekle hastane yok... Televizyonda yöresel kanalda, O, Tıp Fakültesi için, özel ikna kabiliyeti ile getirtilen, EĞİTİM ve SAĞLIK hizmetlerini iyileştirmesi için uygun olduğuna kanaat getirilen ve sanki süper güçlere sahip, kurtarıcı olarak görülen yöremizin insanı, büyük bir heyecanla anlattığı proje vardı ya hani ! o proje şu an yok, hayata geçirilmiyor  ..

Onu bırakın, söz verilen şehir hastanesinin lafı bile edilmiyor. Ediliyorsa da, ben görmedim, duymadım, bilmiyorum  Nasıl olur? Ama ama ben hayallerimi bu hastanenin üzerine kurmuştum.. Ben şimdi ne yapacağım? Yine başka şehirlerde mi sağlığımı arayacağım? Üstüne üstlük iki küçük evladımdan da uzak kalarak doğru düzgün tedavi olamayışıma mı üzüleceğim??

Sayın Yetkililer, Sayın Bakan, Sayın Vekiller, Sayın diğer siyasiler lütfen duyun sesimi!

Sayın Cumhurbaşkanım, Rize gelini olarak diyorum ki Sayın Hemşehrim 30 Aralık Cumartesi günü aslen memleketim olan Sinop'a gelerek ne kadar umut verici konuştunuz.. Siz ki yerdeki karıncanın sesini duyacak kadar gönül kulağı açık, bir büyük '' Karizmatik Lidersiniz".

Lütfen benim gibi bir vatandaşınızın da sesini duyunuz. Lütfen baba ocağınızın olduğu, ailevi bağlarınızın bulunduğu, Çayın Başkenti, mavi yeşil Rizemize yakışacak heybette, diğer şehirlerimizde yaptırdığınız gibi insanı hayran bırakan bir Sağlık Kompleksi de buraya yaptırın...

Kanımca Rizeli bunu çoktan hak etti. Sizce de öyle değil mi? Nereye yapılacaksa yapılsın ama lütfen denizi doldurmadan yapın. Projenizin temeli sağlam olsun. Dolgu alanında inşa edilen mahalleler gibi 70 bin kişinin riske atıldığına benzer bir durum yaşatmadan yapın. Makul ve mantıklı olsun, sağlam, güvenilir ve içinde, toplu mezar değil " Sağlık" olsun.

Bir kişi olarak, 331.048 nüfuslu Rize'nin Sesi olarak değil, 79.51 milyon olarak, Türkiye'nin sesinden bir parça olarak konuşuyorum. "Sağlığın ve Tıp Eğitiminin Başkenti Rize" olsun diye çabalamaya değmez mi? Neden olmasın? Aslı Sinop, doğma büyüme İstanbul'lu olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşınız olarak açık yüreklilikle ve kıskanmadan söylüyorum;

Rize ki, küçük yüz ölçümüne ve çok göç vermiş olmasına bakmayın, bugüne kadar "Devlet Erkanı" çıkarmış, en iyi liderleri yetiştirmiş, mayası sağlam bir şehirdir bu şehir.

Günümüzde, Rize'nin suyunu içmiş, havasını solumuş, ahlakını-kültürünü özümsemiş, gurur duyduğumuz lider, üniversitemize de adını bağışlayan dünya Lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'dır. Daha ne olsun!! Bu şehir sizce de her türlü övgüyü, her türlü iyi hizmeti, her türlü saygıyı ve her türlü sahiplenilmeyi hak etmiyor mu?Hastanenin de en iyisini hak etmiyor mu?Bilindiği üzere, Rize ve çevre illerde yaşayan birçok Onkoloji hastası var **26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil şehrinde yaşanan Çernobil Reaktör Kazası sebebiyle komşu şehirler olan özellikle Rize ve Artvinde yaşayan vatandaşlarımız, hayvanlar ve doğa etkilenmiş olup, birçok insan tedavi edilemediğinden dolayı kısa sürelerde ard arda Kanserden vefat edenler olmuştur.

Bunlardan biri de hayatının baharındayken kanserden dolayı hayata veda eden ''işte gidiyorum, bir şey demeden, arkamı dönmeden, şikayet etmeden.. " diyerek yaşama gözlerini yuman ve daima aklımızda ve kalbimizde olan değerli sanatçımız, Sayın Kazım Koyuncu' dur.. (Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Nurlar içinde yatsın.) Ve daha niceleri..Bir örnek daha veriyim, anne tarafı Rize'li olan, Rize'de yaşayan, güzeller güzeli, yüreği büyük insan, cesareti ile herkesi kendine hayran bırakan, neşeli, zeki, akıllı, becerikli, donanımlı, nitelikli ve hayat dolu olan, gençliğinin baharındayken, henüz 19 yaşına yeni girmişken kanserden dolayı, tedavileri için şehir dışında başka hastaneye gitmek zorunda kalan ve sonucunda bir bacağı kesilen  genç kardeşimiz Neslican TAY var..

Eğer Rize'de, Rizemize yakışır nitelikte, donanım ve teknolojide bir Sağlık Kompleksi olsaydı, daha donanımlı teknik ekip, başarılı ve daha güvenilir hekimler olsaydı ve var olan kıymetli hekimlerimizin varsa sıkıntılarını çözümleyip, değerlerini bilseydik..! baska arayislara girer miydi kendisi, ailesi ve sevenleri

Bakın tekrar vurguluyorum ; hangi branşta olursa olsun bütün sağlık çalışanlarının, büyük umutlarla, sevinçle ve istekle Rize'ye gelen nitelikli sağlık personelinin önemini bilip elimizde tutabilseydik, karşılaştıkları engellerde hevesleri kırılmadan destek olabilseydik, Neslican olsun, ben oluyum ve birçok insanımız olsun, neden başka şehirlerdeki hastanelerde sağlık arayışına girmek zorunda kalalım ki?? Neden ?

Yazık değil mi bizlere?

Şifa bekleyen bütün hastalara, yöremizin insanına yazık değil mi ?

Bakın alt tarafı bir hastane deyip geçiştirmeyin..!! Hastanenin ve hekimlerin önemini sadece hastalar bilir.. Şöyle düşünün ey yetkililer! Bir üniversite ne kadar önemliyse Tıp Fakültesi ve hastane de o kadar önemli ve değerlidir. Unutmayın!!

"Bir hastanede "ayakta hasta" kadar, "yatan hasta" da çok var. Yatan hastanın refakatçisi, ziyaretcileri, eşi, dostu, çoluk çocuğu, arkadaşları olur.

Hastane, ne kadar büyük ve donanimli, her branştan, nitelikli ve tecrubeli ekiple (doktor, hemsire, saglik personeli, sekreter, hasta birim sorumlulari, teknik ekip, temizlik elemanlari ve guvenlik personeli vb .dahil); kısaca, ihtiyacı karşılayan kriterlerde olursa o kadar nam salar, hastalar arzın yeterliliğine göre talep ederler, o şehir için ekonomik, kültürel, maddi ve manevi KALKINMA olur " demektir..

" Şehir Hastanesi" tabiri kullanmıyorum, dikkat ediniz.. Ekonomik canlanma istiyorsanız Rize'ye böyle bir "KOMPLEKS HASTANE " diğer bir tabirle "SAĞLIK KOMPLEKSİ" " YA -PA-CAK-SI-NIZ !!! O kadar..

İki iki daha kaç eder sizler daha iyi bilirsiniz.

Yazılarımın devamıyla görüşmek üzere değerli okurlarım.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI