marketingfutbol.club bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:


Erhan ERAY


Facebookta Paylaş

Merhamet medeniyeti mutlaka kurulacak!
Tarih: 25-12-2019 16:10:00 Güncelleme: 25-12-2019 16:10:00Kan, gözyaşı, yoksulluk, ihanet, merhametsizlik ve vicdansızlığın zirve yaptığı günlere tanıklık ediyor insanlık tarihi.

Vahşetin kutsandığı, yoksulluğun kader kabul edildiği, ihanetin masumlaştırıldığı, merhametsizliğin kartvizitlere kariyer yazıldığı, vicdanın yüreklere hapsedildiği muhteşem bir modern cahiliye çağındayız.

Kapitalizmin müthiş acımasız çarkları,s osyalizmin insanı meta haline getiren vurdumduymaz tavrı arasında sıkışıp kalmış, kendi öz kültürel köklerinden, koparılmış, masumiyeti ayaklar altına alınmış, hazzın kutsallığı beyinlere kazınmış, güce tapınan, paranın yüreğine tecavüz etmesine aldırmayan, garip, zavallı, çağdaş köleler yığını haline getirilmiş zavallı insanlık...

 

Özgürlük vaatleriyle, hürriyet ve demokrasi çığırtkanlığıyla, yüreklerin nasıl zincirlendiğini görmeyen bir medeniyet ve bu medeniyete inanmış zavallı insanlık.

Dramdan öte trajedi...

Modern diye sunulan hayat tarzının içinde müthiş yalnızlıklar biriktirdi insanlığın yüreği.

Konuşma özürlü, algılama yeteneksizi, soluk renkli, kendini bile sorgulamaktan çekinen, robot misali programlanmış bir hayatın uygulayıcısı durumunda bırakılmış zavallı insanlık.

Aile mefhumunun olmadığı, ihanetin normal bir davranış şekli aldığı, şiddetin kol gezdiği, kadının hiçe sayıldığı, çocukların kör kurşunlara hedef alındığı bir utanç çağıdır yaşadığımız çağ...

Din ve ırk menşeili kavgaların hüküm sürdüğü, aslında modern sömürgeciliğin kullandığı aygıt haline getirildiği, barış ve özgürlük nidalarıyla yüreklerin işgal edildiği, toplu katliamların günlük yaşam şekline getirildiği, bizden olmayanın ötekileştirildiği, hoşgörünün rafa kaldırıldığı, yaşama saygının litarütürlerinde kaldırıldığı günlerdeyiz.

Çocuk ölümlerine, kadın katliamlarına nerdeyse alkış tutacak haldeyiz.

Sinemalarında vahşet ve ensest filmlerin gişe rekorları kırıldığı, şarkıların sadece acıları anlattığı, heykellerin yüreğe soğukluk verdiği yamyamlığın insan eti yemek değil başka türlerininde olduğunun öğretildiği vicdansız bir çağdayız.

Bir damla petrol için binlerce varil masum halkın kanının akıtılmasına göz yummayı ekonomik denge addeden piç bir görüşün sahipleri olduk.

Dili, dini, ırkı hatta giyimi farklı diye bizden olmayanları dışladığımız, yaşama hakkı olmadığını düşündüğümüz medeniyetsizliğin görgüsüz piyonları olduk hepimiz.

Cinselliği hayvani şehvete kurban ettiğimiz, sevişmenin bile kutsallığını çirkefleştirdiğimiz çirkin insanlar olduk.

Ürettiğimizden fazlasını tüketmemizi tavsiye eden reklam kuşaklarının kuşatması altında, haksız kazancın nasıl sağlanacağının hesabını yapmaktan, hesapsızlığın hadsizliğin zirvesine ulaştık.

Tek derdi daha fazla kazanmak daha fazla çiftleşmek, daha fazla güçlü görünmek, kıyafetleri vicdanların üzerine örterek daha aalbenili görünmek derdine düştük.

Unuttuk masum bir çocuğun başının nasıl okşanacağını.

Y oksula bir tas çorbanın nasıl sunulacağını.

Yaşlı bir insanın kaldırımda koluna nasıl girileceğini. Vicdanı unuttuk, insan yanlarımızı susturduk. İnancı alet ettik sufli duygularımıza.

Yüreği et parçası modeline koyduk.

Biz aslında bizi unuttuk.

Ey insanlık! Ey merhametsizliği kendine klavuz edinmiş, güce tapınmış zavallı insanlık... Elbet bir gün insan odaklı, merhamet çerçeveli bir merhamet medeniyeti mutlaka kurulmalı, kurulacak.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
VİDEO GALERİ
YUKARI