Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

TÜRKİYE VE ERDOĞAN NEDEN HEDEF
Tarih: 14-06-2016 18:17:00 Güncelleme: 14-06-2016 18:17:00


Küresel sermayenin ana merkezi olan ABD 1. paylaşım savaşıyla birlikte Osmanlı bölgelerini paylaştırmış, dünyayı yeniden dizayn etmeye çalışmıştır. Bu süreçte Rusya ve Avrupa da bu yeni dizayn içerisinde etkin olabildiği bölgeleri inhisarına almıştır.
Sovyetler ve Avrupa'nın dünya dizaynından aldıkları pay üzerindeki tartışmalar yeni bir savaşı getirmiş ve 2. paylaşım savaşıyla birlikte ABD hegemonyası tüm dünyayı sarmış, ABD tüm dünyayı kontrol altına alır hale gelmiştir.
Bunun için ABD'ye önce Avrupa teslim olmuş, sonrasındaysa, Sovyetler parçalanarak ABD'nin tek hakim güç olması tescillenmiştir.
Tablo böyle de olsa ABD'nin tek egemen güç olmasına karşı Avrupa ve Rusya yer yer direnişlerini sürdürmüşler ve ABD'ye kesin teslim olmamak için varlıklarını güçlendirmek istemişlerdir.

Bu durum karşısında ABD hem bunları dizginlemek, hem bunlarla mücadele etmek ve hem de bunlarla işbirliği yaparak gücünü, hegemonyasını sürdürmek istemektedir.
Sovyetlerin yıkılmasıyla Rusya, A.B'nin zayıflamasıyla da Avrupa ABD karşısında yenik düşüp, dünyanın tek kutuplu hale gelmesini zorunlu olarak kabul etmiş olsa da, ABD tek kutuplu bir düzenle dünyanın gelecek şekillendirmesinin zor olduğunu görmüş, yıkıma doğru giden bu iki güçle yeniden iş birliğine giderek onları yeniden güçlendirme yoluna girmiştir.
Küresel sermayenin buna ihtiyaç duymasının ana nedeni, Ortadoğu'nun, İslam coğrafyasının, Afrika gibi büyük bir kıtanın ve eski Sovyetler coğrafyasının kontrolü için bu güçlere ihtiyaç duymasındandır. ABD, tek başına bu bölgeleri yeniden şekillendirmekte aciz olduğu gibi, Avrupa ve Rusya'nın bu bölgelerden pay almaya muhtaç olmaları ABD'nin yörüngesine girmelerini kolaylaştırmıştır.

Küresel sermaye, bahse konu coğrafyaları yeniden bölmek, enerji kaynaklarını ihtiyaçlara göre yeniden şekillendirmek ve pazarı kazançlı hale getirmek istemektedir. ABD bunu yaparken iç tepkileri azaltmak için çıkardığı çatışmalara bizzat müdahale etmenin doğuracağı iç tepkiyi ve maliyetleri hesap ederek,giderleri azaltmak için çatışmaları hedef bölgelere hapsetmek ve bunun için Avrupa ve Rusya'nın desteğinden istifade etmek istemektedir.

Küresel sermayenin merkezi ABD'nin hedef seçtiği alanlarda kendilerine engel teşkil eden iki güç ve iki ülke vardır. Bunlar; Şii İran ve Sunni Türkiye..İran ve Türkiye'yi ana gövdede birleştiren şey ise islamiyettir.

ABD, hedefine ulaşmak için önce ana gövdede oluşturduğu yarılmayla sunni ve şii dünyasını birbiriyle çatıştıracak ortamları geliştirmiştir. Böylece aynı gövde altındaki imparatorluklar varisi Türkiye ve İran islam dünyası ve hedef coğrafyada uzlaşmaz, çelişir, çatışır duruma getirilmiştir.

ABD'nin hedeflerine karşılık çareyi imparatorluk bakiyeleri ve bölgesel güçleri etrafında toplamakta gören bu iki ülke(İran ve Türkiye) potansiyel tehlike oluşturmaları nedeniyle küresel emperyalizmin ana hedefidir.

Bu potansiyel iki ana hedefin çökertilmesi için birbirleriyle güç çatışmalarına girmeleri gerçekleştirilmiş, parçalanır hale getirilmeleri içinse önce Türkiye'nin devreden çıkarılması hedeflenmiştir. 
İslam dünyasının ağırlıklı olarak sunni olması ve Türkiye'nin sunni Osmanlı bakiyesi bir ülke olması nedeniyle öncelikli olarak sunni gücün zayıflatılması projelendirilmiş ve bunun önünde set görülen Türkiye'nin parçalanması hedeflenmiştir. Bu konuda sonraki hedef olan şii İran'ın bir müddet daha güçlendirilmesi sunni-şii çatışmalarının şiddetlenmesi açısından önemli görülmüştür.

Türkiye bu plana karşı Erdoğan vasıtasıyla başkaldırmıştır. Aslında bu plana karşılık olarak Özal "Güçlü Türkiye "projesini hayata geçirmeye çalışmış,önüne çıkarılan çeşitli engellerle engellenmiş, planlarını tatbike ömrü vefa etmemiştir.

Şimdi aynı kader Erdoğan'a yaşatılmak istenmektedir. Erdoğan bütün engellemelere rağmen halkın desteğini alarak iktidarını sürdürmekte ve adeta Osmanlı gibi Osmanlı bakiyesi topraklarla ilgilenmektedir. Küresel sermaye bu gücü yok etmeden Türkiye'yi parçalayıp, etkisiz hale getirmenin zor olduğunu görmektedir.

O nedenle, ABD, Türkiye'nin gücünü zayıflatsın diye İran'la işbirliğine gitmenin yanı sıra hedefine ulaşmak için Avrupa ve Rusya'yı da Türkiye'ye ve Erdoğan'a karşı kullanmaktadır. Küresel sermayenin yeni adresi Çin de bu planın bir parçası haline gelmiştir.

Sonuçta; Erdoğan (ve dolayısıyla Türkiye) Avrupa, Rusya, Çin , İran vb ülkelerin tehditi altındadır.

Hedef Türkiye olduğu için Erdoğan yok edilmek istenmektedir.

Türkiye'nin ardından sıranın kendisine geleceği ülke olan İran ise ne yazık ki bu oyunun bir parçası olma rolünü kabullenmiş durumdadır..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI