Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

İsmet Sezgin vefat etti
Tarih: 08-12-2016 13:38:00 Güncelleme: 08-12-2016 13:38:00


Türk siyasetinin en tanınmış isimlerinden olup "İsmet Abi" diye anılmış, uzun yıllar Türk siyasetinde değişik görevler üstlenmiş ve aynı zamanda Süleyman Demirel'in çalışma arkadaşı olarak bir kariyer sürmüş olan İsmet Sezgin, Türkiye Siyasetinin önde gelen isimlerinden biriydi.
"1952'de Denizli'de Demokrat Parti (DP) İl İdare Kuruluna seçilerek politikaya atıldı. 1955 yılında henüz 27 yaşında iken Aydın Belediye Başkanı seçildi. Bu görevinden, 27 Mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasından sonra tutuklanarak ayrıldı. Tutukluluk süresinin sonunda Aydın'da Adalet Partisi (AP) il teşkilatını kurdu. 1961 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde Aydın Milletvekili oldu.

1963'ten 1985'e kadar Türk Belediyeciler Birliğinin Genel Başkanlığını yaptı. 1966-1967 yılları arasında Gençlerbirliği Başkanlığı görevinde bulundu. 1968 yılında AP Genel Başkan Yardımcılığını üstlendi. 3 Kasım 1969'da II. Demirel Hükûmeti bünyesinde Türkiye'de ilk kez faaliyete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi. Bu görevini III. Demirel Hükûmeti'nde de sürdürdü. 12 Mart Muhtırası'nın (1971) ardından kurulan I. Nihat Erim Hükûmeti'nin göreve başlamasıyla bakanlıktan ayrıldı. 12 Kasım 1979 yılında kurulan VI. Demirel Hükûmeti'nde aldığı Maliye Bakanlığı görevini, 12 Eylül 1980'de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasıyla bırakmak zorunda kaldı.

Siyasi yasakların kalkmasından sonra 1987'de Doğru Yol Partisine (DYP) katıldı, 1991 yılında DYP'den yeniden Aydın Milletvekili seçildi. 20 Kasım 1991'de kurulan VII. Demirel Hükûmeti'nde İçişleri Bakanlığı yaptı. 25 Haziran 1993'te, Demirel'in cumhurbaşkanı olması üzerine adaylığını koyduğu DYP Kongresi'nin 2. turunda adaylıktan çekildi. Tansu Çiller'in DYP Kongresi'ni kazanmasıyla bakanlık görevinden istifa etti. 1995'te TBMM Başkanlığına seçildi ve bu görevi seçime kadar sürdürdü.[1]

Temmuz 1996'da Refahyol Hükûmeti'ne tepki göstererek DYP'den istifa etti.[2] 7 Ocak 1997'de Demokrat Türkiye Partisinin (DTP) kurucuları arasında yer aldı. 30 Haziran 1997'de kurulan III. Mesut Yılmaz Hükûmeti'nde DTP'den Millî Savunma Bakanlığı yaptı, 11 Ocak 1999'da kurulan IV. Bülent Ecevit Hükûmeti'ne kadar bakanlık görevine devam etti. 1999 seçimlerinden sonra Hüsamettin Cindoruk'un istifasının ardından DTP Genel Başkanlığına seçildi. 18 Mayıs 2002'de genel başkanlıktan ayrılarak aktif politikayı bu mevkiden bırakmış nadir politikacılar arasında yer aldı.

1961 yılından 1980 yılına kadar aralıksız olarak AP'den Aydın Milletvekili seçildi. 1.(XII), 2.(XIII), 3.(XIV), 4.(XV), 5.(XVI), XIX., XX. Dönem Aydın Milletvekilliği yaptı..7 Aralık 2016 tarihinde tedavi için kaldırıldığı GATA'da hayatını kaybetti."

BİR HATIRA

Televizyonumuzda bir programıma onu konuk etmiştim. Gece geç saatlere kadar süren program sonrasında onu asansöre kadar uğurlamak istedim. Asansörümüz 3 kişilik, sık sık arıza yapan eski bir asansördü. Bakan Sezgin koruması ve partililerini yanına alarak asansörü tıka basa doldurunca (hatırladığıma göre 5-6 kişi) uyarmak istedim; "Sayın Bakanım bu asansör pek sağlam değil ve bu kadar kişiyi kesinlikle taşımaz" dedim. Ben, bu uyarıdan sonra asansörden inenler olur diye düşünürken bakan Sezgin "Bişey olmaz, bişey olmaz biz çıkmıyor, iniyoruz" demesin mi! Artık diyecek bir şeyim kalmamıştı. Korktuğum oldu ve asansör dibe çakıldı. Apar topar, koşa koşa diğer korumalar hemen giriş katına indiler. Meğer bakan beyin kalbi varmış. Haliyle herkesi bir panik aldı. Asansör içinde de diğer koruma bakan Sezgin'in kravatını gevşetti ve bizlerde dışarıdan asansörün camını kırarak içeriye hava girişini sağladık. Asansörün dilinden anlayan bir arkadaşımız da asansör halatını yukarı çekti ve asansör yerine geldi. Asansörün kapısını açtığımızda Bakan Sezgin'in alnında boncuk boncuk terler birikmişti.
Nedense asansörün inerken de, çıkarken de aynı yükü taşıdığını Bakan Sezgine anlatamamış ve bu korkulu dakikaları yaşamak zorunda kalmıştık.
Televizyon hayatımda hafızama yerleşmiş, unutamayacağım bir anıydı o gece..

Allah taksiratını affeylesin.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI