Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

İdeolojik partiler ve iktidar arayışları...
Tarih: 20-06-2016 15:58:00 Güncelleme: 20-06-2016 15:58:00


MHP'nin muhalifleri organize ettikleri delegeleri toplayarak bugün tüzük değişimi için kurultay yaptılar. Kurultayda dikkati çeken şey; muhalifler arasında sadece öne çıkan ismin Çiller dönemi içişleri bakanı Meral Akşener olması. Medyanın arkasından estirdiği rüzgarla diğer adaylar arasında öne çıkan isim olan Akşener, başlangıçta başlı başına bir etki oluşturamazken diğer adayların da Bahçeli'ye başkaldırmasıyla tüm tepkilerden kendine güç oluşturmasını başardı. Eğer bugün tüzük kurultayı toplanabilmişse bu başarı Akşener'in değil, tüm adayların ortak çabalarının sonucudur. 
Durum böyle olsa da Akşener bugünkü kurultaydan en karlı çıkan isim olmuştur. Kurultayda istediği değişiklikleri diğer adaylara danışma ihtiyacı duymadan gerçekleştirdi.

Bugünün tablosuna bakıldığında Bahçeli'nin karşısında yarışabilecek ismin sadece Akşener olabileceğini söylemek mümkün..

Peki nasıl oluyor da MHP gibi erkek egemen bir partide teşkilattan gelen , partinin ideolojisine uygun erkek adaylar yerine Çiller'in bakanı Akşener öne çıkabiliyor?
Bu soruya cevap verebilmek için Akşener'in neyi ifade ettiğini anlamak gerek.. 
Diğer muhalif adaylar sadece MHP misyonunu temsil ediyorken, Akşener ismi MHP'yi bir merkez partisi haline getirmek isteyen bir misyonu temsil ediyor. Yani Bahçeli'ye benzemeyen tek isim Akşener! 
Akşener merkez sağda tanındığı için Ak paritye alınmak istenen ve sonra da MHP'ye alınan bir isimdi. O nedenle MHP'yi merkez sağa taşıyabilecek tek isim Akşener olarak görülmektedir.

Ak parti, Özal'ın tüm eğilimleri bir araya getirme projesiyle yola çıkarak zamanla merkez sağı bünyesinde toplayan bir parti haline dönüştü. Milliyetçi, muhafazakar kesimlerden önemli bir kitleyi kadrosuna kattı ve onlara önemli mevkiler verdi. Öyle ki; Ak parti sadece milli görüş/SP çizgisinde olanlara değil, ülkücü/MHP kökenlilere de kapılarını ardına kadar açtı. Onların katkılarını önemli gördü. MHP'nin oylarının bir kısmını her seçimde alabildi. 
Bu tabloda kendine yer edinemeyip iktidar imkanlarına uzak düşen veya tepki gösterdiği için iktidarla gerilim yaşayan kimi MHP'liler, bir kısım eski arkadaşlarının yakaladığı iktidar imkanını Akşener'le birlikte MHP üzerinden yakalamak istediler. MHP'li kalınarak iktidara gidebilmenin kendilerini merkez sağa monte edecek bir isimle mümkün olabileceklerine inandılar.
İktidara gidebilmenin yolunun MHP'yi merkeze açılan, Ak parti vari bir partiden geçeceğini düşünen MHP içindeki önemli bir kitle bunu ancak Akşener'in yani zaten merkez sağdan geldiği için sağ seçmen üzerinde etki kurabileceği düşünülen bir isim sayesinde yapılabileceğini düşünmekte.O nedenle bu kişiler muhalif adaylar arasında Akşener'e daha çok destek vererek MHP'nin ideolojik bir parti olmaktan çıkarılıp, Ak parti karşısında alternatif bir merkez partisi olmasına onay verdiler.
Eğer, MHP'de bir genel başkan değişimi gerçekleşir ve Akşener başa geçerse SP-AK PARTİ arasında olan tartışmaların daha serti ülkücü tabanla Akşener arasında yaşanacaktır. Bu durum ise MHP'nin yeniden bölünmesine yol açacaktır. Bu görüntedeki bir partinin ise iktidarı yakalama şansı yoktur. Ayrıca Ak partiye benzeyerek iktidarı elde etmek için Ak parti'nin dağılması, gücünün zayıflaması gerekmektedir. Merkezde birbirine benzeyen iki partiden ancak birinin iktidar olma şansı vardır.

İKTİDAR DEĞİŞİMİ İÇİN ÇÖZÜM

İktidar değişimi için tek çözüm yolu siyasal sistemin değişmesi ve başkanlık sistemine geçiştir. Başkanlık sistemiyle birbirine benzeyen partilerin bir araya gelmeleri ve adeta parti içi koalisyon yöntemiyle iktidar arayışına girmeleri gerekmektedir. Yani her şeyden önce parçalanmış siyasetin yasa yoluyla toparlanması, birbirine benzer olanların birlikte çalışması ,kendi içlerindeki mücadeleyi bir bütünlük içerisinde yürütmeleri gerekmektedir.
Eğer bu siyasal sistem değişmezse koalisiyonlardan bıkmış olan seçmenin ikinci bir partiyi iktidara taşıyacak kadar ona destek vermesi mümkün değildir. Zira ideolojik partilerin varlığı bir başka partiye topluca destek vermeye engel olarak öne çıkmaktadır.

Son dönem siyasetine bakıldığında farklı siyasi partilerin Ak parti karşısında topyekün ittifak yapmalarında bir sonuç alınamadığı görülmüştür. Seçmen değişim arayışlarının geçici ittifakla değil kalıcı bir bütünleşmeyle ortaya çıkmasını istemektedir. 
Bunun da yolu ancak ve ancak başkanlık sisteminden geçer.
Eğer bugün Ak parti dışında kalan partiler başkanlık sistemine karşı çıkıyorlarsa, mevcut durumlarından memnun olmalarındandır.

Bunun başka bir izahı yok..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI