Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Suriye dünden farklı bir ülke durumunda. Suriye bugün Rusya’dan soruluyor..
Tarih: 09-03-2020 14:19:00 Güncelleme: 09-03-2020 14:19:00


Putin-Erdoğan görüşmesinden anlaşma çıkması olumlu bir gelişme, ancak Suriye sorununun çözümüyle ilgili olarak bir yol haritasının ortaya çıkmaması gelecek açısından endişe nedeni. 

 

Türkiye’nin işbaşında görmek istemediği ve ortadaki tablonun nedeni olarak gördüğü Esed iktidarı orada olduğu sürece nasıl bir çözüm oluşturulabileceği soru işareti..

 

 

Şu artık kesin bir şey; Suriye dünden farklı bir ülke durumunda.

 

Suriye bugün Rusya’dan soruluyor..

 

İran’ı da peşine takmış olan Rusya, Esed’i işbaşında tutmak, buradaki hakimiyetini sürdürmek için gerekirse Türkiye ile savaşmayı da göze almış durumda.

 

 

Aslında gelinen noktada, Türkiye hem her adımda İsrail çıkarlarını gözeten AB(D)’nin , hem de Rusya’nın hedefi olacak bir pozisyona sıkışmış bulunmakta.

 

Öyle anlaşılıyor ki; önümüzdeki tablo bu yönde okunduğunda Rusya ile ABD Suriye konusunda anlaşmışlar. 
Ortada bir anlaşma var ama bunun ne olduğu ise bilinmemekte. 

 

Esed’i düşürme iddiasıyla ortaya çıkan İsrail+AB(D) işbirliği, süreci 4 parçadan oluşan bir büyük kürt devleti kurmak için uzatmakta, Suriye iç savaşını bunun olgunlaşması için kullanmakta.

 

 

Başlangıçta, Işid’i kurup, sonradan onu yok etmek numarasıyla Suriye’de PKK’nın uzantılarını silahlandıran ve burada büyük Kürdistan’ın coğrafyadaki bir parçası olarak PYD isimli PKK devletini kurmak isteyen ABD, Türkiye’nin sert direnciyle karşılaşınca bu kez istikrarsızlığı yayarak bir İran+Rusya ile Türkiye arasında savaş çıkarmanın gayreti içerisinde. (Bu arada Türkiye içerisindeki hendek projesinin de Suriye ile ilgisini unutmamak gerek)

 

 

ABD, yeni harita için bölgede bulunurken, Rusya da, ABD’nin bölgeye yerleşmesini engellemek için ABD’nin hedefindeki İran’ı da yanına alarak Suriye’nin tümüne hakim olmak istiyor.

 

Ancak bunun mümkün olmadığını gördüğünden Suriye’nin bölünmesi ve ABD’nin burada bir PKK devleti kurması planına itiraz etmediği gibi gerçekleşebilecek ABD senaryosunu dikkate alarak PKK ile işbirliği içerisinde olmayı sürdürüyor. 

 

Muhtemeldir ki; Rusya, Suriye’de bir PKK devleti kurulması halinde sonrasında Türkiye ve İran’dan toprak kopartılmasıyla Türkiye ve İran’ın parçalanacak olmasını çıkarları için önemli görüyor.

 

 

Kısaca Rusya; Suriye bölünüp burada bir kürt devleti kurulursa, bu devleti de kontrol altında tutmak için PKK ile iyi ilişkilerini sürdürdüğü gibi, kendi toprağı olarak sahiplendiği Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması halinde de en kazançlı ülke olarak çıkmayı amaçlıyor. Bunun için de Türkiye’nin YPG/PKK mücadelesine tepki vermemekte, sessiz kalmakta..

 

 

Özetle; Suriye; İsrail, AB(D), Rusya, İran ve Türkiye’nin mücadele yürüttüğü, bu mücadelenin nereye varacağı, ne zaman sonuçlanacağı bilinmeyen bir uygulama sahası durumunda..

 

 

Türkiye’nin ve İran’ın burada bulunmalarının asıl nedeni beka sorunu.

 

Türkiye, burada bir PKK devleti kurulmasını kendisi için beka sorunu olarak görürken, İran da hem bunun, hem de Esed’in gidişinin kendilerini zora sokacağını, buradaki bir siyasal değişimin ardından bu bölgeden ABD’nin kendisine savaş açacağını düşünüyor ve Şiiliğin sapık kolu da olsa İsrail ve ABD’ye karşı konumdaki Nusayri Esed iktidarını kendi iktidarı gibi görüyor, öylesine destekliyor.

 

 

Türkiye ise burada bir rejim değişikliği olacaksa, PKK/PYD’ye kapı kapayan, Suriye’nin bütünlüğü içerisinde kendisine yakın Sünni bir iktidarın işbaşında olmasını istiyor, Bunun için ÖSO ile birlikte hareket ediyor.

 

 

Bütün bu farklı hesaplar buradaki savaşın uzamasının ana nedeni..

 

 

Suriye’de hedeflerine ulaşmak isteyen emperyal güçlerin sahada desteklediklerinin neredeyse tümünün yolu Türkiye ile kesişiyor ve Türkiye bu güçlerin hepsiyle başa çıkmaya uğraşıyor..

 

 

Suriye’de sahada olanlara göz atacak olursak;

 

Rejimin varlığının yanısıra Suriye’de sorun olan 3 grup var.

1-Silahlı radikal Selefi unsurlar..

2-İran milisleri ve silahlı şii uzantılar..

3-PKK uzantısı PYD/YPG gibi terör örgütleri..

 

 

ABD, radikal Selefi örgütleri destekliyor, Rusya ve İran’a karşı kullanıyor, gerekirse de onları tehlike göstererek yok edilmeleri için YPG ve sahadaki diğer güçleri devreye sokuyor.

 

 

ABD, gerektiğinde bunlarla İsrail’in tehlike gördüğü İranlı milisler ve uzantılarına darbe vurmayı hedefliyor.

 

 

ABD ve İsrail, PKK/PYD/YPG’yi İran ve uzantıları ile Radikal Selefi gruplarla mücadele için desteklediği iddiasıyla büyük Kürdistan hedefli sınırımıza yerleştirme hesabında.

 

 

Rusya, PKK kozunu onlara bırakmak istemiyor ve elinde tutmak istiyor.

 

 

İran ve uzantılarıyla yakın ilişkide, onlarla bir sorunu yok. Radikal Selefi unsurlara karşı mücadele içinde.

 

 

Türkiye sahadaki bu tablo nedeniyle Ruslar ve zaman zaman da bunları kullanan ABD tarafından radikal silahlı Selefi’lere yakın durmakla suçlanıyor, onlarla gereği gibi mücadele etmediği ileri sürülüyor.

Ayrıca, Esed’i devirmek, iktidardan uzaklaştırmak isterken onunla içiçe olan İran’ı hala korumakta olduğu ve ABD tarafından İran’a yapılacak muhtemel bir saldırıya destek vermeyeceği düşünüldüğü için hedefe konuluyor.

 

 

Türkiye, Suriye’de böylesi bir tabloyla karşı karşıya. Aynı anda ÖSO hariç buradaki bütün güçlerle karşı karşıya.. 
Bir yanda Esed rejim askerleri, bir yanda YPG/PKK, bir yanda onlara destek veren ABD, bir yanda radikal Selefi unsurlar,

 

bir yanda da Rusya ile mücadele ediyoruz.

 

 

Bu tablo karşısında Türkiye kendi politikasını uygulamak, Esed’i işbaşından uzaklaştırıp, PKK ve radikal Selefi unsurları etkisizleştirmek, İran’ın yayılmacı politikalarını engellemeye çalışıyor.

 

 

Bunlar hedeflenirken, ayrıca Türkiye Kıbrıs, Akdeniz, Libya gibi bölgelerde de çıkarlarını koruma mücadelesi veriyor.

 

 

Ayrıca, içeride de aleyhte oluşturulmak istenen havayla mücadele içerisinde.

 

 

Bütün bunlarla başetmek Türkiye açısından oldukça zor. Ancak, bütün bu zorluklara rağmen mücadelemizi başarıyla sürdürüyoruz...

 

Allah yar ve yardımcımız olsun..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
VİDEO GALERİ
YUKARI