Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Türkiye siyasetinde islamcılar...
Tarih: 24-02-2017 17:59:00 Güncelleme: 24-02-2017 17:59:00


Türkiye'de çok partili sisteme geçilmesiyle birlikte başlangıçta kurucu devlet ideolojisine bağlı olan sonradan ayrışarak sağ bir blok oluşturan siyasi çevreler DP etrafında birleştiler.
DP'nin din, tarihle ilişki, serbest piyasa ekonomisi gibi görüşlere sahip çıkması, bu görüşe yakın kişileri ve dini faaliyetler içerisinde olanları çevresinde topladı.

DP'nin iktidar olmasıyla birlikte dini eserlerin sayısı arttı, tarikatlar faaliyetlerini artırdı ve dini söylemler git gide yükselmeye başladı.
Artık DP sadece (geniş anlamda) sağcıların değil, din(c)i denilen kesimlerin de çatısı olmuştu. Bunda ezanın tekrar arapçaya çevrilmesinin de önemli etkisi oldu.

Ancak bir süre sonra 'din(c)i' denilen kesim DP'nin de kurucu devletle aynı temel düşüncelere sahip olduğunu, aralarındaki farkın sadece sağ-sol farkı olduğunu, dine sahip çıkma düşüncelerinin sadece oy almaya yönelik olduğunu, dindar kesimlerin taleplerini karşılayacak bir parti olmadıklarını yüksek sesle seslendirmeye başladı.

Dini çevrelerden önemli bir kitle, TC'nin kuruluş felsefesinin dini temelli siyasete kapalı olduğunu, bu yola başvurulması halinde tüm dindarların hedef alınacağını ve onlara zarar geleceğini öne sürerek DP (ve sonraki siyasi uzantıları dahil) çatısı altında kalmayı gerekli görürken, bazı dindar kesimler ise dini söylemleri öne çıkan bir başka partide örgütlenmeye gerekli gördüler.. Böylece sonradan "milli görüş" olarak tanımlanan siyasi ekol islamcı çevrelerin adresi haline geldi.

Bu ekolün içinde yer alanların dışında kalan dini çevreler ise onlardan ayrı olduklarını belirtmek için bu tanıma karşıtlık ürettiler, kendilerine "islamcı" denmesine karşı çıktılar.

Her ne kadar aralarında siyasete bakış farklılığı olsa da bu gruplar TC'nin ırka dayalı bir model olduğunu, bunun Osmanlı bakiyesi toplumları ayrıştırdığını, milletleri birbirine bağlayan şeyin din olduğunu ,laiklik uygulamalarının din karşıtlığı içerdiğini öne sürüyor ve ümmetçiliği savunuyorlardı. 
Ümmetçiliğin çok milletli yapısı için de Osmanlı örnek gösteriliyor, Osmanlı Devletine tümüyle sahip çıkılıyor,onun yıkılmasını haçlı oyunu olarak değerlendiriyor ve eskiye özlem duyuyorlardı.

Yani , DP ile ortaya çıkan dini çevrelerin bütününün yeni devlete ve tarihe bakışında pek farklılık yoktu. Hatta ayrı ayrı dinlendiklerinde görüşlerini birbirinden ayırmak neredeyse imkansızdı. Hatta aralarında bazıları yeni, devlet yapısına islamcılardan daha çok tepkiliydiler. Devleti küfür devleti olarak tanımlayanlar söz konusu idi. Bunlara göre devletin kurucusu Mustafa Kemal hilafeti, dini yıkmakla görevli bir Deccal'di.

Bu çevreler ; Osmanlının yıkılmasının bir haçlı oyunu olduğunu, yeni devleti kuranların (sağcı-solcu)batılı laik devletleri örnek aldığını, kurucu kadronun toplumun yüzünü batıya döndürerek batılı yaşamı müslüman milletimize dayattığını, devrimler ve devletin yasaları nedeniyle dinden uzaklaşıldığını, bunun milletimizin yok olmasıyla sonuçlanacak bir şey olduğu iddialarında hemen hemen birbirleriyle yakın görüşlere sahiptiler.

Bu ortak düşünceleri nedeniyle kurucu devletin uzantıları olan solcu ve sağcılar dini çevrelerin tümüne aynı tanımlamada bulunarak bu kitleyi topyekün islamcı olarak değerlendirmekte, yeni devletin ayakta kalabilmesi için bunlarla topyekün mücadele edilmesi gereğine inanıyorlardı. ( Bugün için de durum pek farklı değildir. İslamcı bir "öteki" tarifi pozisyonundadır)
Kurucu düşüncenin (sağ ve sol) taraftarlarına göre islamcı diye değerlendirdikleri kesim irtica ehliydi ve eskiye özlem duyanlar bu blokta yer almaktaydı.

Özetle; Sağcılar ve solcular yeni devletin zorunlu olduğuna, devletin batı devlet modellerini esas kabul etmelerinde ortak düşünceye sahipken, islamcılar her iki düşünce sahiplerinin de düşüncelerinin temelden yanlış olduğuna, yeniden güçlü ve büyük devlet olmak için dini değerleri öne çıkaran bir devlet modeline dönmemiz gerektiğine inanan kitlelerden oluşuyordu.

İşte bu savlar nedeniyle (bir kısmı ) islamcı diye nitelendirilen dini çevreler resmi ideolojinin sağ ve sol versiyonlarına farklı tonlarda karşı çıkarlar.

SONUÇ;

"Solculuk, sağcılık ve İslamcılık" başlıklarıyla yazdıklarım sadece yakın siyasi kamplaşmalarının kökenine ışık tutcaka bir şablon olarak değerlendirilmeli. Amacım, bu başlıklar adı altında bir bilimsel değerlendirme yazısı yazmaktan daha yüzeysel, sadece toplumsal algılarımızı besleyen, yönlendiren ve yeni devletin kuruluşuna kadar uzanan .bu bloklaşmaların ana manzarasını ortaya koymaktı. 
Zira görmekteyiz ki, kuruluşa kadar uzanan bir ayrışma bugün hala farklı tonlarda varlığını sürdürmektedir. Bunun ana nedeni daha önce de belirttiğim gibi harf devrimiyle birlikte kültürel mirasımızı redde dayalı politikalar izlenmiş olmasıdır. Eğer değişimler eskiyle bağını koparmadan, tedrici olarak yapılsaydı yani toplum aynı zamanda eski alfabesini de öğrenebilse, geçmiş kültürümüze sahip çıkılsaydı bugün birbirimizi daha iyi anlar, istismarlarının önünü kapatır ve daha reel düşünceler üretebilirdik.

Ancak, artık bugün bu tartışmaların hiçbiri bizlere önemli yararlar sağlayamazlar. O tarihlerden bu güne köprülerin altından çok sular akıp ,gitti. Eski eskide kaldı. Şimdi gelecek için neler yapılmalı oturup onlara kafa yormalıyız...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI