Bugun...
Bizi izleyin:Üniversite öğrencileri çamaşır yıkayan bisiklet yaptı

Tarih: 14-05-2018 13:03:02 + -


AMASYA Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine programı 2’inci sınıf öğrencilerinin 'Süper Bir Fikrim Var' adlı ödüllü proje yarışmasına hazırladıkları ‘Çamaşır yıkayan bisiklet’ projesi büyük ilgi gördü. Proje yarışmasının bu yıl 5’incisi tek kategori halinde üniversite öğrencilerine yönelik düzenlendi.


Üniversite öğrencileri çamaşır yıkayan bisiklet yaptı

 AMASYA Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine programı 2’inci sınıf öğrencilerinin 'Süper Bir Fikrim Var' adlı ödüllü proje yarışmasına hazırladıkları ‘Çamaşır yıkayan bisiklet’ projesi büyük ilgi gördü. Proje yarışmasının bu yıl 5’incisi tek kategori halinde üniversite öğrencilerine yönelik düzenlendi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen ve Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Salonu’nda sergilenen ödüllü Proje yarışmasında Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine programı 2’inci sınıf öğrencileri dışarda ve evde kullanılan bilen hem spor hem de çamaşır yıkayabilen bir proje geliştirdi. Üniversite öğrencileri geliştirdikleri projeyi geri dönüşüme atılan malzemelerden sıfır maliyetle yaptı. Çamaşır makinesine alternatif proje Makine programı 2’inci sınıf öğrencileri Selim Sağlam, Tayfun Mert, Bekir Eren Sağlamer ve Oktay Durmuş tarafından yapıldı. Çamaşır yıkan bisiklet yarışmaya katılan öğrencilerin dışında Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Hasan Tanak’ın da dikkatini çekti. Tanak, Makine programı öğrencilerinin hazırladığı projeyi üzerine binip, pedal çevirerek test etti.

Proje hakkında bilgi veren öğrencilerden Tayfun Mert, “Bu projeyi tamamen sıfır maliyetle atılmış, geri dönüşüm parçalarından yaptık. Projemiz hem dışarda, hem de evde spor yaparken çamaşır yıkamayı hedefledik” dedi.

Makine programı 2’inci sınıf öğrencisi Selim Sağlam ise, “En ucuz maliyetle para harcamadan bir şey yapmayı düşündük. Çünkü para harcayarak daha güzel şeyler yapabilirler. Ama biz para harcamadan bir şeyler yapmaya çalıştık. Aklımıza ‘çamaşır yıkayan bisiklet’ geldi. Olabildiğince atık ve kullanılmamış malzemelerden yararlanarak oturduğun yerden pedal çevirerek, arkasında bulunan kazan ile elbiseleri de yıkamasını sağlıyor. Kullanıcılar bu sayede hem spor yapmış, hem de çamaşırını yıkamış oluyor” diye konuştu.

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Hasan Tanak, “Bugün burada ‘Süper Bir Fikrim Var! Ödüllü proje yarışması için bir araya geldik. Amasya Üniversitesi ailesi olarak öğrencilerimize fikirlerini paylaşabilecek inovatif düşünme yeteneğini ortaya koyabilecek bir platform oluşturmaya çalıştık. Yeni bir ürün yeni bir düşünce ortaya koymak için hep beraberiz, öğrencilerimizin seslerini her yere duyurması için güzel bir ortam, öğrencilerimiz bu projeler için çok hazırlandılar. Öğrencilerimiz ortaya koydukları projeler ile Amasya Üniversitesini ve tüm ailesini tüm Türkiye’ye duyurmak için ellerinden geleni yapıyorlar” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yurt Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI