Bugun...
Bizi izleyin:Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli

Tarih: 04-10-2017 10:39:02 + -


Artvin’de, 22 Metre Yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe turizme açıldı.


Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli

Artvin'de, 22 Metre Yüksekliği ile  Türkiye'nin en büyük  Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe turizme açıldı.

Atatepe'nin  Artvin'e turizm anlamında çok büyük bir değer katacağını dile getiren  Artvin Belediye Başkanı  Mehmet Kocatepe, Katarlılar'ın  Artvin'e gelerek yatırım yapmak istemesine karşı olanlara da sitem etti.  Kocatepe "Yıllardır  Artvin'in turizminde bir çivi çakmayanlar şimdi kıskançlık içerisinde 'Bunlar gelmesin' diyor. O zaman siz gelin, yatırım yapın" ifadelerini kullandı.

Artvin'de Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan ve  19 Mayıs 2012'de törenle açılışı yapılan, sonrasında ise yaşanan yasal sıkıntılar nedeniyle 5 yıldır kullanılmayan 22 metre yüksekliği ve 50 ton ağırlığıyla  Türkiye'nin en büyük  Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Atatepe ziyaret etmek isteyenler için turizme açıldı.

"Muhteşem bir seyir terası"

Mustafa Kemal  Atatürk'ün, Büyük Taarruz Zaferi öncesinde  Afyon  Kocatepe'deki duruşunun işlendiği, 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykelin bulunduğu alan şehrin seyir terası olma niteliği taşıması nedeniyle yerli turistlerin  Artvin'deki uğrak yerleri arasında yer alıyor. Yaklaşık 4 dönümlük arazide inşa edilen alanda  Atatürk Heykeli'nin yanı sıra içerisinde  Artvin Belediyesi'ne ait restoran, kafeterya, mescit ve tuvaletlerin bulunduğu sosyal tesis ile yapımı devam eden ve henüz yüzde 70'i tamamlanan atıcılık poligonu bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı  Mehmet Kocatepe, Atatepe'nin turizm kenti olmayı hedefleyen  Artvin için çok önemli bir yer olduğunu söyledi. Başkan  Kocatepe "Bu tesisi vatandaşlarımızın şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin hizmete sunduk. Buraya gelen hemşehrilerimize şehrimizin güzelliğini yaşatıyoruz. Turizm kenti olan  Artvin'de bu tür destinasyon merkezlerine ihtiyaç var. Atatepe  Artvin'deki en önemli 5-6 turizm noktasından bir tanesi. Üç vadiye hakim bir tepe. Muhteşem bir seyir terası" dedi.

"5 yıldır atıl durumdaydı"

Atatepe projesini hayata geçiren vakıfla proje sahibi  Artvin Gençlik Spor İl Müdürlüğü arasında yaşanan hukuksal sorunlar nedeniyle alanın yaklaşık 5 yıldır atıl durumda olduğunu belirten  Kocatepe, yasal süreç sonrası alanı ilgili kurumdan kiralayıp eksiklikleri gidererek vatandaşların hizmetine sunduklarını kaydetti.

Şehir merkezinden Atatepe'ye teleferik projelerinin olduğunu belirten  Kocatepe, teleferik projesiyle bölgeye daha çok turist çekeceklerini, dünyanın en büyük  Atatürk heykelinin burada olmasının turist çekme noktasında en önemli etken olduğunu vurguladı. Başkan  Kocatepe "Biz değerlerimize sözde değil özde sahip çıkıyoruz. Şehrimizde böyle bir turizm değeri varsa bunu insanlığın hizmetine sunmak bizim görevimiz. Alana ulaşımımızı sağlayan yolu genişletip asfaltladık. Işıklandırmasını yaptık. Işıklandırma sayesinde gece harika bir görüntü ortaya çıkıyor.  Artvin'de nefes alınacak bir yer meydana getirdik. Kafkasör, cam seyir terasımız, kayak merkezimiz, kent parkımız, marinamız ve daha birçoğu.  Artvingezip görülecek çok güzel yerlere sahip bunlardan bir tanesi de Atatepe. Atatepe'ye 5,5 kilometrelik bir yürüyüşü yolu da yapacağız" diye konuştu.

"Ya imam olun ya imam bulun"

Artvin'de doğayı bozmadan sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla şehrin turizmden hak ettiği payı alması için gayret ettiklerini söyleyen  Kocatepe, Katarlı yatırımcılar başta olmak üzere yerli ve yabancı yatırımcılarında turizm yatırımı için  Artvin'e gelmeye başladığını kaydetti.  Kocatepe, taşkın kalabalıklar yerine seçkin turist ağırla anlayışını benimsediklerini dile getirerek "Katarlılar geldi, biz şehrimizdeki turizmin alt yapısını, geleceğini, mevcut durumunu anlattık, adamlar yatırım yapmak istiyor. Tabi ki bu yatırımlar bizim kontrolümüzde olacak. Yıllardır  Artvin'in turizminde bir çivi çakmayanlar şimdi kıskançlık içerisinde 'Bunlar gelmesin' diyor. Kardeşim siz gelin. Belediye olarak her türlü desteğe hazırız. 'Ya imam olun ya imam bulun' Hemşehrilerimizi yatırımın tam zamanı diyoruz. 3 sene 5 sene sonra burada yer bulamazsınız diyoruz. Ama söylediğimiz gibi Kafkasör'deki yapılar ağaç boyunu geçmeyecek" şeklinde konuştu.

Atatepe Birçok Faaliyete Ev Sahipliği Yapacak

Atatepe'nin kültürel ve sportif faaliyetler için de elverişli koşullara sahip olduğunu belirten  Kocatepe, alanda açık hava konserlerinin yanı sıra değişik branşlarda  Türkiye ve  Avrupa Şampiyonları'nın da yapılabileceğini söyledi.  Kocatepe "Daha önce Dağ Koşusu  Türkiye şampiyonası Atatepe'de yaptık. Ben Bocce, federasyonuyla bir görüşme yaptım. Bocce  Türkiye Şampiyonası'nı da buraya almak istiyoruz. Atış poligonunun tamamlanmasının ardından Atıcılık  AvrupaŞampiyonası'nı burada yapıp bu güzel doğayı dünyaya izletmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Artvin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI