Bugun...
Bizi izleyin:Trabzon Tapulu Arazileri Orman Denilerek Alınan Vatandaşlar Tepkili

Tarih: 30-03-2018 10:45:06 Güncelleme: 30-03-2018 10:54:06 + -


Tapulu arazileri orman denilerek alınan vatandaşlar tepkiliTRABZON'un Of ilçesinde arazileri orman vasfına alınarak Hazine adına kaydedilen ve tapuları iptal edilen vatandaşlar duruma tepki gösteriyor.


Trabzon Tapulu Arazileri Orman Denilerek Alınan Vatandaşlar Tepkili

Trabzon Tapulu Arazileri Orman Denilerek Alınan Vatandaşlar Tepkili
Tapulu arazileri orman denilerek alınan vatandaşlar tepkiliTRABZON'un Of ilçesinde arazileri orman vasfına alınarak Hazine adına kaydedilen ve tapuları iptal edilen vatandaşlar duruma tepki gösteriyor.

 

Tapulu arazileri orman denilerek alınan vatandaşlar tepkili

TRABZON'un Of ilçesinde arazileri orman vasfına alınarak Hazine adına kaydedilen ve tapuları iptal edilen vatandaşlar duruma tepki gösteriyor. Ormanı gözü gibi koruduğunu anlatan 85 yaşındaki Saniye Yazıcı Arazilerimizde fidanlar vardı. Onları gözümüz gibi koruduk ve kesmedik. Şimdi o ağaçlar büyüdü, orman denilerek arazimiz elimizden alındı dedi.

Trabzon'un Of ilçesinde başlatılan kadastro çalışmaları kapsamında orman sınırına yakın yerleşim yerlerindeki tarım arazileri orman vasfına alınarak Hazine adına kaydedildi.Bu çalışma ile ilçenin BölümlüKöyü'nde bazı vatandaşların Hazine arazisi olarak kaydedilen arazilerinin tapuları iptal edildi. Tarım arazilerinde çay yetiştiren vatandaşlar, bu durum karşısında çay cüzdan ruhsatları da iptal edildi, Çaykur'a ürün veremez hale geldi. Yıllardır kullandıkları arazileri ellerinden alınan vatandaşlar arazilerinde büyüyen ağaçları kesmeye kıyamadıkları için bugün orman denilerek arazilerinin ellerinden alınmasına tepki gösteriyor.

 

'AĞAÇLARI ACIDIK KESMEDİK, TAPUMUZ GİTTİ'

Ormanı gözü gibi koruduğunu anlatan 85 yaşındaki Saniye Yazıcı arazilerinin ellerinden alınmasına üzüldüğünü belirtti. Yazıcı, Arazilerimizde fidanlar vardı. Onları gözümüz gibi koruduk ve kesmedik. Hem onları koruduk hem de tarlamızdan çay hasadı yaptık. Şimdi o ağaçlar büyüdü, orman denilerek arazimiz elimizden alındı. Tapumuz gitti. O araziler eskiden beri bizimdi ama tapumuzu aldılar dedi.

91 yaşındaki Ahmet Faik Yazıcı da Yıllar önce kazma ile kazarak yaptığım tapulu arazimdeki çaylığı gelip elimden aldılar. Ben bu durumdan bir şey anlayamadım diyerek yapıla yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.

'BİZİM DEVLETİN YERİNDE GÖZÜMÜZ YOK AMA...'

Bölümlü Köyü Muhtarı Hikmet Yazıcı ise kadastro çalışmalarında çarpık bir çalışma yapıldığını öne sürdü, vatandaşların çay arazilerinin orman vasfı kazandırılarak ellerinden alındığını söyledi. Yazıcı, şunları dedi 200 yıl öncesinden bugüne kadar araziler akrabalar arasında bölündü. Bu süreçte bir kısmımız tapusunu alabilirken bir kısım ise tapularını alamadı. Bu durum tapu alamayan aileler için sorunlara yol açtı. Yeniden arazi bölünmelerine sebep oldu. Tapularını alan insanlar yerlerini vermek istemiyor. Yerleri ormana gidenlerde 'tapusu olan arazilerde bizimde hakkımız var' diyor. Aile içerisinde problemler yaşanmaya başladı. Bu süreç çok sıkıntı yaratıyor. Mağduriyet tapulu yerlerimizin yanlış kadastro çalışması ile beraber ormana gitmesidir. Devletin yerinde hiç birimizin gözü yoktur. Bizim dedelerimizden kalan tapulu arazilerimiz yanlış çalışma ile ellerimizden alındı. Tek sıkıntımız budur

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise yasalara uygun çalışma yapılarak orman vasfı taşıyan arazilerin tescil edildiğini belirtti, kararlara itiraz edenlerin yargı yolunu başvurmasını istedi.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Trabzon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI