Bugun...
Bizi izleyin:Trabzon Mor Yaylaya Ziyaretçi Akını

Tarih: 02-04-2018 12:23:28 + -


Trabzon'un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği ve yörede 'Mor Yayla' olarak da bilinen Kadıralak Yaylası, eşsiz manzarası ve mor rengi ile ziyaretçilerini büyüledi.


Trabzon Mor Yaylaya Ziyaretçi Akını

Trabzon Mor Yaylaya Ziyaretçi Akını ile ilgili görsel sonucu

 

Trabzon Mor Yaylaya Ziyaretçi Akını ile ilgili görsel sonucu

Trabzon Mor Yaylaya Ziyaretçi Akını ile ilgili görsel sonucu

 

 

Trabzon Mor Yaylaya Ziyaretçi Akını ile ilgili görsel sonucu Trabzon'un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği ve yörede 'Mor Yayla' olarak da bilinen Kadıralak Yaylası, eşsiz manzarası ve mor rengi ile ziyaretçilerini büyüledi. Ortaya çıkan görsel şöleni görebilmek için yaylaya akın eden binlerce kişi yayla yolunda uzun araç kuyrukları oluşturdu.

İlçeye 9 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte mavi yıldız çiçeklerinin açmasıyla mor örtüyle kaplanması seyri doyumsuz görüntüler oluşturdu. İlkbaharın gelişini simgeleyen çiçeklerin açmasıyla, yeşilin birçok tonlarını ziyaretçilerine sunan yayla, mavi yıldız çiçekleriyle renk cümbüşüne dönüştü. Her yıl nisan ayında açan ve 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan ince uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği yaylanın mor renge bürünerek toprağını adeta denize çeviren görüntüsü, yaylayı ziyaret eden binlerce kişiyi kendisine hayran bıraktı.

YAYLAYA ZİYARETÇİ AKINI

Yöreyle özdeşleşen mavi yıldız çiçekleriyle mora bürünen yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar da yaylaya turlar düzenledi. Çiçeklerin ortalama 2 hafta süreyle görülebilecek olmasıyla yaylaya akın eden vatandaşlar yayla yolunda uzun araç kuyrukları oluşturdu. Havanın güneşli olmasıyla manzaranın tadını doyasıya çıkaran vatandaşların yanı sıra, yabancı turistlerin yaylaya geldi. Yaylaya gezintiye çıkan, piknik yapan vatandaşlar fotoğraf çektirdi. Özellikle, yöresel motif işlemeli rengarenk giysilerle kültürlerini yüz yıllardır yaşatan Ağasar kıyafetli kadın ziyaretçiler, yaylada fotoğraf sanatçılarının da ilgi odağı oldu. Yöresel kıyafetli kadınların kız çocuklarını da aynı kıyafeti giyerek mavi yıldız çiçekleri içinde yürüyüş yapmaları renkli görüntüler de oluşturdu. Çevresi ağırlıkla ladin ve çam ağaçlarıyla çevrili yaylada fotoğraf tutukları da kartpostallık görüntüler oluşturan manzarayı da sıkça fotoğraflamaya çalıştı. Birçok dağcılık kulübü üyeleri de yürüyerek ulaştıkları yaylada gezinti yaptı. Yörede uzun yıllardır kalan emekli öğretmen-yazar Hasan Kalyoncu da mavi yıldız çiçeklerinin korunması hakkında bilinçli olunması gerektiğini vurgulayarak Burada katlı beton evlerin yapıldığını görüyorsunuz. Bu evleri yıkmak kolay değil onları doğaya uygun hale getirmek için proje geliştirmek lazım. Mavi yıldız çiçeği Avrupa Birliği tarafından koruma altına alınmış bu çiçeği korumamız lazım çünkü soğanlı bir bitki bunu tahrip edersek bir daha yetişmez. Bu konuda da halkı bilinçlendirmek lazım diye konuştu.

'DOĞAYI TEMİZ TUTMALIYIZ'

Manzaraya hayran kaldıklarını dile getiren Özgür Maşeroğlu da ziyaretçileri çevreyi temiz bırakmaları konusunda uyardı. Bir çiçeğin binlerce kişiyi yaylada bir araya getirdiğine işaret eden Özlem Akçay ise Biz her çiçek açtığında buraya geliyoruz muhteşem bir doğa var. Bu kadar güzelliği insanların kaçırmasını istemiyorum. Mutlaka 15 gün içinde herkes gelsin ama doğayı koruyarak ve severek ifadesinde bulundu.

KADIRALAK YAYLASI

Trabzon'un Tonya İlçesi'ne 9 kilometre uzaklıkta bin 300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası, her yıl nisan ayında açan 'Mavi yıldız' çiçekleri ile maviye bürünüyor. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan, ince uzun yapraklı çiçek Uluslararası Bern Sözleşmesi gereği Türkiye'nin korumakla yükümlü olduğu nadir bitkiler arasında bulunuyor. Nisan ayında doğa fotoğrafçılarının akınına uğrayan Kadıralak Yaylası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edildi. Uzungöl benzeri oluşturulacak yapay gölle yaylanın turizm merkezi haline getirilmesi de planlanıyor.

 

 
Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Trabzon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI