Bugun...
Bizi izleyin:Şampiyon Boğalar Aydın'da Güreştirelecek

Tarih: 09-11-2017 10:21:33 + -


AYDIN'ın Sultanhisar ilçesinde, 12 Kasım Pazar günü Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası gerçekleşecek.


Şampiyon Boğalar Aydın'da Güreştirelecek

AYDIN'ın  Sultanhisar ilçesinde, 12 Kasım Pazar günü Boğa Güreşleri  TürkiyeŞampiyonası gerçekleşecek.  Artvin,  Muğla,  İzmir ve  Aydın'da şampiyon olan toplam 64 boğa,  Atça Arenası'nda güreştirilecek.

İlki 13 Ağustos'ta  Artvin'de yapılan ve büyük yankı uyandıran boğa güreşlerinin ikinci ayağı  Türkiye Şampiyonası,  Sultanhisar'ın  Atça Mahallesi'nde 12 Kasım Pazar günü yapılacak. Dışarıdan gelen şampiyon boğalara ev sahipliği yapan  Aydın'da, şampiyona ilk kez kura sistemi ile yapılacak. Boğalar ise çiftlikte güreşecekleri anı bekliyor. Sahipleri ve bakıcıları da onların bakımlarını eksik etmeyerek güreşlere hazırlıyor.

'AMACIMIZ KÜLTÜRÜN ARTMASI'

Güreşleri organize eden komisyon üyesi Birol Birkan, "Boğa güreşleri  TürkiyeŞampiyonası'nın ikinci ayağını  Ege'de,  Aydın'da yapacağız. Birinci ayağı 13 Ağustos'ta  Artvin'de yapıldı. Biz de oraya giderek gördük ve o güzellikleri yaşadık. Aynı güreşi ve organizasyonu burada yapmaya karar verdik.  Artvin'den de 4 güreş boğası istedik ve geldi. Gürşat, Kamilağa, Kadirağa ve Ağbaş isimli boğalar şu an buradalar. Boğaları çiftliğe yerleştirdik. Bakımlarıyla kendileri ilgileniyor ve şampiyonaya hazırlanıyorlar. Burada amaç boğa güreşinden öte, insanların birbirleriyle kaynaşmasıdır. Boğa güreşlerinin de kültürünün artmasını sağlamak. Boğalar 4'erli 13 gruba ayrıldı ve güreşler bu şekilde yapılacak" dedi.

Diğer komite üyesi İzzet  Bayer ise "Aydın'a 64 boğa gelecek. Boğalar birinci olduğunda şampiyonaya ayrılan ödülün yüzde 70'ini alacak. İkinci olan ise yüzde 25'ini alacak. Burada ilk kez boğa güreşi kura sistemi ile yapılacak. Sahamız ve havamızda güzel. İnşallah o gün tüm halkımızı güreşe bekliyoruz" diye konuştu.

ŞAMPİYONANIN MALİYETİ 100 BİN TL

Komisyon üyesi ve boğa sahibi  Turgut Aydın, "Artvin'deki boğa güreşleri şartlarıyla bizim şartlarımız aynı değil. Çünkü onların sponsorları daha fazla ve 100 yıllık bir geleneğe sahipler. Bu  Türkiye Şampiyonası'nın bize 100 bin TL'ye yakın bir maliyeti olacak. Güreşe  Artvin'den 4,  Muğla'dan 20, diğerleri  İzmir ve  Aydın'dan toplamda 64, kilolarının en iyileri boğalar katılıyor" dedi.

'DERECE YAPMAYA GELDİK'

Boğa sahibi Can Bilgili, "Gürşat isimli boğanın sahibiyim. İlk kez  TürkiyeŞampiyonası  Artvin'de yapıldı. Şampiyonanın ikinci ayağı olarak da  Aydın'a geldik. Burada olmaktan ve buradaki insanlardan tanışmaktan çok mutluyuz. Buraya derece yapmaya geldik ama yapamazsak da burada olmaktan gerçekten çok mutluyuz. Gürşat boğamız 5 yaşında ve 850 kiloda güreşecek. İnşallah güzel bir şampiyona olur. Şampiyonluğu yok boğamızın ama ikinciliğimiz var. Tabii ki ilerleyen zamanlarda daha güzel organizasyonların yapılmasını arzu ediyoruz. Çünkü çok güzel şeylere vesile olacak" dedi.

'HEYACANLA BEKLİYORUZ'

Boğa sahibi Cem Çamer, "Artvin'den geliyorum. Kamilağa adlı boğanın bakıcısıyım. Kamilağa bu sezon üçüncü kez sahaya çıkacak. Daha önce de iki kez ikinci oldu bir kez de birinciliği var. Burada da birinci olmayı bekliyoruz.  Aydın  Atça'ya ilk kez geliyoruz. Daha sonrası olmasını da diliyoruz. Pazar günü yapılacak güreşi heyecanla bekliyoruz. İnşallah beklediğimiz gibi bir şey olur. 28 saatlik yoldan geldik, çok zor oldu ama boğalar şu anda dinlediler iyiler" dedi.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Artvin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI