Bugun...
Bizi izleyin:Devlete giden fetih: KKTC, 35 yaşında

Tarih: 16-11-2018 12:48:07 + -


Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın emriyle başarıyla sonuçlanan Kıbrıs çıkarmasından sonra 1983 yılında kurulan KKTC, bugün 35 yaşında.


Devlete giden fetih: KKTC, 35 yaşında

 

 

Ada’da Rumların katliamları soykırıma dönüşürken Ankara’nın ikircikli tavrına karşı sessizliği yırtan bir çığlıktı haykırışı… Çağ açıp çağ kapatan bir milletin evladı, dünyada emperyalizme karşı ilk Milli Mücadele’yi veren bir iradenin kararlılığı vardı gözlerinde, Genelkurmay Başkanı Semih Sancar ve Harekat subaylarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir araya geldiğinde, tarihin kendilerini göreve çağırdığını biliyordu. ABD gemileri Akdeniz’deydi; askerlerin aklında ya karşı taaruz olursa ne yaparız sorusu vardı. Subayların gözü kulağı Erbakan’daydı. Kıbrıs’ın jeopolitik önemini, vazgeçilmezliğini ve şehitliği anlattı. Sonra subaylara, “6. Filo harekete geçerse gemiyi infilak ettirebilecek, şehadete hazır 3 yiğit lazım” deyince, subayların hepsi  heyecanla ayağa kalktılar. Ankara’dan duyamadıkları şeyleri duymuşlardı, keyiflendiler.

ERBAKAN’DAN HAREKAT EMRİ

Toplantı sonrası Sancar Paşa, “Sayın Erbakan, siz isteseydiniz, şehitliğe hazır 3 kişiyi verirdim. Böyle bir denemeye ihtiyaç var mıydı?” diye sorar. Erbakan, “Askerlerimizin, ‘Hepimiz şehit olmaya hazırız’ sözü Amerika’ya ulaştı. Kararlılığımızı  anladılar. Uçak kaldırmaya dahi cesaret edemesinler, diye bunu yaptım.” cevabını verir. Sancar Paşa Erbakan’ın bu tavrından  oldukça memnun kalmıştır. Amerika Avrupa ne der korkusuyla sivillerden bir türlü gelmeyen harekat emrini, Başbakan Yardımcısı Erbakan bizzat verecektir. Emperyalizm ve taşeronları  Erbakan’ın taaruz emri ve Türk ordusunun Allah Allah sesleriyle bir kez daha yenilgiye uğratılacaktı. 1699, Karlofça Antlaşmasından bu yana Türkler ilke defa 1983 yılında KKTC’nin kuruluşuyla toprak kazanacaklar, dünyaya bir kez daha kim olduklarını hatırlatacaklardır. Erbakan’ın parolasıyla 1983 yılında kurulan KKTC bugün 35 yaşında.

ERBAKAN ANLATIYOR

“O kargaşalık esnasında gidip Ada’ya huzuru getirmek lazımdı. Ecevit’i Afyon’a uğurladıktan sonra yaptığımız Genel İdare Kurulu toplantımızda kesinlikle bir kanaate vardık, biz o kararı aldık. Bir an evvel bu müdahale yapılmalıdır. Bir nevi bendeniz tam yetki ile partimiz adına, arkadaşlarımla beraber bir an evvel bu harekatı yaptırmanın gayreti içindeydim. Ayrıca 'Efendimiz Aleyhisselatü Veselam’ın Halası Ümmü Haram’ın türbesi Larnaka’da bulunduğu için burayı mutlaka almamız gerekir' diye kesin kararlılıkla hareket ettik... Bir kısım liderlerimiz, bu harekatın yapılmasını arzu ediyorlardı ama kendilerini bizim istediğimiz kararlılıkta görmüyorduk. Hepsi tereddütler izhar ediyordu. Belki isimlerini açıklamak doğru olmaz ama Deniz Baykal Bey de müzakerede beraberdi... Ecevit hiçbir zaman kesin emir vermedi. Biz Milli Güvenlik Kurulu’nda konuyu konuştuk. Konuştuğumuz zaman zaten Afyon’a giderken Ecevit’e olay çok önemlidir gitmeyin dedik. Ondan sonra da biz MSP olarak, Ecevit Afyon’da iken kendi Genel İdare Kurulu toplantımızı yaptık. Mutlaka müdahale etmek lazımdır noktasına geldik MSP olarak.

 
Kaynak: milligazete.com.tr

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI