Bugun...
Bizi izleyin:Akçaabat'taki mahalleye 'Safranbolu' modeli

Tarih: 31-05-2018 09:53:19 + -


Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri ve çeşmeleri ile ünlü Ortamahalle, yapılan yeni düzenlemelerle Karabük ilinin 'Safranbolu' ilçesi benzeri bir turizm destinasyon alanına dönüştürülüyor. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, amaçlarının yapılan çalışmalar ile mahallenin turizmde topyekûn canlanabilmesini sağlamak olduğunu söyledi.


Akçaabat'taki mahalleye 'Safranbolu' modeli

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri ve çeşmeleri ile ünlü Ortamahalle, yapılan yeni düzenlemelerle Karabük ilinin 'Safranbolu' ilçesi benzeri bir turizm destinasyon alanına dönüştürülüyor. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, amaçlarının yapılan çalışmalar ile mahallenin turizmde topyekûn canlanabilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Akçaabat ilçesindeki tarihi Ortamahalle'nin 'Safranbolu' modeli turizm destinasyon alanına dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Akçaabat Belediyesi tarafından sürdürülen çalışma ile Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri, çeşmeleri ve konakları restore edilen ilçe, yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Restorasyon çalışmalarının sürdüğü mahallede konaklar yeme, içme, oturma ve konaklama alanlarına dönüştürüldü, yöresel hediyelik eşyaların satıldığı mekanlar haline getirildi.

'TARİHİ MEKAN OLARAK ÖNEMLİ BİR YER'

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, turizmin önemli bir sektör olduğunu belirterek kısa vadede bu bölgeye iş imkanı sağlayacağına inandıklarını söyledi. Akçaabat'ın çok güzel bir tabiata sahip olduğunu belirten Türkmen, "Buraya gelmek için can atanlar var. Kabul edelim ki henüz altyapımız arzu ettiğimiz seviyede değildir. Konaklama yönünden büyük eksiklerimiz var. İnşallah zamanla bunları da tamamlayacağız. Ortamahalle, Trabzon'un tarihi mekanı olarak önemli yerlerinden biridir. Mahalle ölçeğinde korunan bilinen ender yerlerden biri. Safranbolu ve Beypazarı gibi önemli bir yer. Osmanlı'dan kalan sivil mimarlık örneklerinden biri. Burayı canlandırmamız lazım. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 6 tane konağımız oldu. Bütün binaları biz alalım kamunun olsun niyetimiz yok. Burada satın aldığımız yerler yıkılmaya yüz tutmuş sahiplerinin ilgilenmediği yerlerdi. Bunları restore ederek yeniden hizmete sunduk. Gayemiz bu mahallenin topyekûn canlanabilmesidir. Buradaki sakinlerin, mülk sahiplerinin kendi yerlerine sahip çıkıp kendileri de bu işin içinde olmaları da önemlidir" dedi.

'MAHALLENİN TURİZME KATACAK ÇOK ŞEYİ VAR'

Trabzon İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazolu da Akçaabat'ın başlı başına bir turizm merkezi olduğunu belirterek, "Ortamahalle sakinleriyle beraber yaptığımız görüşmelerde turizme katacak çok şeyinin olduğunu ifade etmiştik. Akçaabat turizme katkı verecek önemli bir merkez. Mahalle sakinleriyle birlikte bu alanı planlayacağız ve turizme kazandıracağız. Turizmde ürün çeşitliliği ne kadar artarsa gelen turistin kalma süresi o kadar artar. Tüm bunların yanında, turizmde esas olan turistin memnuniyetidir. Turizm oranlarına baktığımızda şehrimize gelen turist sayısının ilk 3 ay yüzde 125 oranda artışla devam ettiğini görüyoruz. Kişi başına baktığımızda Nisan ayında yüzde 370 oranla yükselişe geçti. Bugünkü sayıları geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.
Kaynak: Osman ŞİŞKO/TRABZON, (DHA)

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Trabzon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI