ANA SAYFA       Künye     Yayın Akışı     Reklam     Konuk Defteri     İletişim       Frekans:12130 - S/R 27500 - Fec:5/6 - Polarizasyon: Vertical (DİKEY) 

 
 
    YURT ve DÜNYA
    BÖLGEDEN
    SPOR
    EKONOMİ ve SAĞLIK
    EĞİTİM ve BİLİM
    İLGİNÇ VİDEOLAR
    MEDYA
    İSLAM
    RÖPORTAJLAR

 » GAZETE MANŞETLERİ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Metin Yüksel ve Bugünkü İslamcı Kuşaklar | Rize Kaçkar Televizyonu
 

Hüseyin Özçelik
25 Şubat   Metin Yüksel ve Bugünkü İslamcı Kuşaklar
 
 

Metin Yüksel ve Bugünkü İslamcı Kuşaklar

 

Akıncı Gençliğin Lideri Metin Yüksel, 23 Şubat 1979 tarihinde Cuma namazı çıkışı 33 yıl önce Fatih Camii'nin  avlusunda uğradığı bir saldırı sonrası şehit oldu.

 

Metin Yüksel şehit edildiğinde 20 yaşında idi. Genç yaşına rağmen, İslami hareketin içerisinde şuuru, uyanıklığı ve aktivitesiyle kısa zamanda sivrildi. 1976 yılına gelindiğinde MTTB'deki çalışmalar artık Metin Yüksel'i tatmin etmez olmuştu. O yıllarda yeni kurulmaya başlanan Akıncılar Teşkilatı'nın şube açma iznini alır ve bazı arkadaşlarıyla birlikte Fatih Akıncılar Teşkilatı'nı kurarlar. Fatih Akıncılar Teşkilatı kısa bir zamanda Türkiye'nin en aktif  Akıncılar teşkilatı haline gelir. Metin ve arkadaşları bir taraftan siyasal çalışmalar yaparken, diğer  taraftan da birtakım sosyal faaliyetlerle uğraşırlar. Salı ve Perşembe günleri çevredeki yoksul ailelerin hasta çocuklarının muayene edilmeleri için Akıncılar teşkilatına doktorlar getirilir. Doktorların tavsiye ettiği ilaçlar çevredeki eczanelerden yardım olarak tedarik edilir ve bölgenin fakir insanlarına dağıtılır. 

 

Fatih'teki çalışmalarını ülke geneline yayarak, Anadolu'daki Akıncılarla tecrübe ve bilgilerini paylaşır. Artık seminerler, mitingler, gösteriler Metin Yüksel'in bütün hayatını kaplamıştır. Metin ve arkadaşları o dönem İslâmî kesimin etkin yayın organları olan Gölge, Akıncılar, Akıncı Güç, Sebil gibi dergilerin halka ulaşması için büyük çaba sarf ederler. Metin Yüksel yapılan her çalışmada hep en öndedir. Kendinden büyük Akıncılar bile yapılan çalışmalarda Metin Yüksel'e tabi olurlar. Artık Metin Yüksel, Fatih'in efsane delikanlısıdır. Fatih denince dostlarının ve düşmanlarının aklına Metin Yüksel ismi gelir. Onun yiğitliği, fedakârlığı, davasına olan bağlılığı dilden dile dolaşır.

 

Metin Yüksel, bugün Ergenekon Davasıyla gün yüzüne çıkan derin güçlerin, Ülkücü Hareket içine sızdırdıkları militanlar tarafından; Akıncılarla-Ülkücüleri karşı karşıya getirmek ve Akıncıları da var olan sağ-sol çatışması içine çekmek için şehit edilmiştir.  Davasına bağlı samimi Ülkücüler, inançları ve idealleri arasında pek bir fark olmayan bir vatan evladını şehit etmezler. Buna razı da olmazlar.

 

Yüksel’in şehit edildiği olaya karışan isimlerden biride bugün milletvekili olan İhsan Barutçu’dur. 12 Haziran seçimlerinde İstanbul 3. Bölgeden MHP’den aday olan İhsan Barutçu seçimler öncesi torunu yaşındaki genç bir kızla, pornografik kasetiyle gündeme gelmiş, yaptığı rezilliklere rağmen partisini de zor durumda bırakarak adaylıktan istifa etmemişti.  Barutçu’nun yaşam tarzı Yüksel’i şehit eden zihniyeti de gözler önüne sermektedir.

 

Metin Yüksel 1950 sonrası İslamcı-muhafazakâr kesimin dönemin şartları nedeniyle binbir güçlük ve çileyle yetiştirdiği, büyük bir istikbal vadeden, dava adamlarından biriydi. Tıpkı yine komünist militanlar ve derin güçlerin tezgahladığı öğrenci olaylarında şehit edilen MTTB’li Süleyman Özmen, Ülkücü Yusuf İmamoğlu, Dursun Önkuzu ve 3700  şehit gibi…

 

ASIM’IN, ÇİLE’NİN, DİRİLİŞ’İN ALTIN NESİLLERİ

 

1923 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra başlayan süreçte laiklik ve materyalist aydınlanma etkisiyle din  kamudan ve hayattan dışlanırken Türkiye, 1950 yılına gelindiği zaman cenaze namazı kıldıracak imam aranan bir ülke haline geldi.

 

Kur'an'ın raflarda bile saklanamadığı, ezanın dört duvar arası bir hücrede bile orijinal haliyle okunamadığı, iman-İslam-Kur'an demenin suç sayıldığı, mağaralarda gizli gizli Kur’an  okuyanların bile karakollarda hesaba çekildiği dönemlerde  adsız sansız kahramanlar; Hüsrev Hocalar, Süleyman Hilmi Hocalar, Celal Hocalar, Esat Hocalar, Sami Efendiler, Mehmet Zahid Efendiler, Gönenli Mehmet Efendiler, Mahmut Hocalar, Bediüzzaman'lar sayesinde Anadolu coğrafyasının mayasında ki İslam ruhu yaşadı.

 

Bu muhterem şahısların mücadelesiyle  bu coğrafyada yaşayan insanlar, bu topraklara bağlı kaldıkları  kadar Müslümanlığa da bağlı kaldılar. Bu inanç ve dava adamlarının mücadelesinin ardından yetişen Osman Yüksel Serdengeçti, Necip Fazıl Kısakürek, Mümtazer Turan, Nurettin Topçu, Seyyid Ahmet Arvasi, Sezai Karakoç, Şule Yüksel Şenler, Sâmiha Ayverdi  gibi öncü isimlerin sayesinde Marmara Kırathanesi’nin tedrisatında geçen Metin Yüksel, Süleyman Özmen, Yusuf İmamoğlu, Dursun Önkuzu gibi nesiller yetişti.

 

Derin güçler ve onların işbirlikçisi komünist militanlar tarafından hayatlarının baharlarında şehit edilen Metin Yüksel, Süleyman Özmen, Yusuf İmamoğlu, Dursun Önkuzu gibi nesiller yeni bir çağ açacak, İslam’ın ruhunu çağımıza üfleyerek 200 yıldır durdurulan medeniyetimizi harekete geçirmeye aday nesillerdi.

 

Surda bir daha kapanmayacak mukaddes bir delik açan bu nesiller Mehmet Akif’in ‘Asım’ın Nesliydiler’. Necip Fazıl’ın ‘Çile Nesliydiler’. Sezai Karakoç’un ‘Diriliş Nesliydiler’. Bediüzzaman Said Nursi ve Fetullah Gülen Hocaefendi’nin ‘Altın Nesliydiler’…

 

BABA OCAĞINA DÖNME VAKTİ

Asım’ın, Çilenin, Dirilişin Nesli olan bu Altın Nesiller ve takipçileri bugün iktidarlar… Başarıları sadece siyasetle sınırlı değil. Sosyal, kültürel ve ekonomi alanlarında da başarılı oldular. Demokrasi, sivilleşme ve özgürlükler adına önemli kazanımlar elde edilmesinde önemli bir rol oynadılar. Türkiye’yi büyük bir hızla değiştirip, dönüştürüyorlar. Fakat inşa ettikleri ‘Yeni Türkiye’ de İslam’ın ruhunu, kuşatıcılığını, kültür havzamızın izlerini ve Anadolu topraklarının mayasını bulamıyoruz.

 

Yeni bir çağ açacak diye beklenen nesillerde son zamanlarda yalpalamalar, tökezlemeler görülmeye başladı. Türk-İslam Medeniyetini yeniden hayata geçirerek bütün insanlara İslam’ın ruhunu üfleyecek olan bu nesiller modernizmin, post modernizmin, sekülerizm ve kapitalizmin ağlarına yakalanıverdiler. ‘Surda Mukaddes Delik ‘ açan nesillerin devamı olan yiğitler biraz da dünyalığımız olsun dediklerinde küçük hesaplar peşinde perişan olan küçük adamlara dönüştüler.

 

İslam, din, üstatlar, risaleler bu nesillerin dilinde sadece söylemde kalırken,  ritüellere dönüştü. Mücadeleyle geçen yıllar sadece anı devşirdikleri nostaljik anılar haline geldi. Bu nesillerin artık yürekleri iman ve hizmet duygusuyla güm güm atmıyor. Makamlarına makam, şöhretlerine şöhret, mallarına mal katma derdine düşen bu nesiller gamsızlık, dertsizlik, ıstırapsızlık ve çilesizlik içerisinde kendilerine yabancılaşarak hızla kaybolup gidiyorlar.  Bugün, dün zihni yapıları ve yaşam tarzları nedeniyle eleştirdikleri monşerlere, kokoşlara  ne kadar da benzediler. Nasıl olur da onlar gibi yaşayabilirler…

 

İslamcı, muhafazakâr ve milliyetçi kesimlerde hala yüreği din, iman, vatan ve insan sevgisiyle kavrulan ve bu ölümsüz idealleri kıyamete kadar yaşatacak hasbi, fedakar, arif dava adamları var. Yine  devrin fitne fücurundan etkilenerek dalından kopan yaprak misali bambaşka diyarlara savrulanların, içlerindeki iyi niyeti koruyarak bir gün baba ocağına döneceklerini umuyoruz.

 

İslamcı ve muhafazakârların büyük bir çile ve ızdırap içinde, zor şartlarda yetiştirdikleri bu nesiller biran önce aslına geri dönmelidirler. Sadece Müslümanlar değil, mazlumlar, şefkat ve vicdan sahibi insanlık ‘onlardan’ 200 yıldır durdurulan, talan edilen; insanlığa, varlığa, hayata ruh üfleyen, sarıp sarmalayan medeniyetimizi tekrar harekete geçirmelerini bekliyorlar. Yunus'ta, Mevlânâ'da, Büyük Sinan'da, Levnî'de, Itrî'de gördüğümüz hakîkati günümüze hakim kılmalarını istiyorlar. Ecdadımızın ilimle, sanatla, imanla inşa ettiği gök kubbemizi yeniden inşa etmelerini istiyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 YORUMLAR - Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
 Henuz Yorum Yapılmamış!
 
 
  Hüseyin Özçelik, Bu Yazarın Diğer Yazıları

Gazze İçin Ne Yapabiliriz?

CHP AK Partinin oyununa mı geliyor...

Kürt Şehitlerimiz...

BDP, CHP ve Liberallerin Kirli İttifakı


 
 
 
 

 » RÖPORTAJ

 

 » PANODAKİ

 

 » ANKET

OVİT TÜNELİ SİZCE NEKADAR ÖNEMLİ?

 ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR

 ÇOKTAN BAŞLANMASI GEREKİRDİ

 ARTIK BAŞLANSA

 YAPILACAĞA BENZEMİYOR

   Katılım : 3616 Oy

 

 » ÇOK OKUNANLAR

8 milyonluk servet

Cuma günleri okunacak dua ve esmalar

Tıp Fakültesi Hizmete Açıldı

Hakan Çillioğlu`na şok

TS-BJK biletleri bugün satışta

Rize yedi göller unutuluyor

Başbakan Erdoğan Yahudi mi?

Yengesine iki yıl boyunca tecavüz etmiş

Dişleriyle mermer kırıyor VİDEO

Karakucak Güreşlerinde Rize Sesleri
 

 » HAVA DURUMU

    

 

 » İSTATİSTİK

 Aktif Ziyaretçi

498

 Bugün Gelen

44059

 

  Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  E-Posta  |  Arsiv

  Copyright 2007 Her Hakkı Saklıdır.
  Rize Kaçkar Televizyonu - KackarTv.com.tr
  Fikir ve Tasarım Rize Dizayn'a Aittir

     Kaçkartv Site Sorumlusu, Dilek ONAY'a Ulaşmak için;   
dilekonay@kackartv.com.tr