ANA SAYFA       Künye     Yayın Akışı     Reklam     Konuk Defteri     İletişim       Frekans:12130 - S/R 27500 - Fec:5/6 - Polarizasyon: Vertical (DİKEY) 

 
 
    YURT ve DÜNYA
    BÖLGEDEN
    SPOR
    EKONOMİ ve SAĞLIK
    EĞİTİM ve BİLİM
    İLGİNÇ VİDEOLAR
    MEDYA
    İSLAM
    RÖPORTAJLAR

 » GAZETE MANŞETLERİ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Örtülü eczacıya linç! | Rize Kaçkar Televizyonu
Örtülü eczacıya linç!
İstanbul Eczacı Odası, Esenyurt Devlet Hastanesi'nin yanında bulunan ve Fatma Nur Acara'nın Nur Eczanesi'ni kapatmak için elinden geleni yap
 
11:56 06 Aralık 2010, Pazartesi

İstanbul Eczacı Odası, Esenyurt Devlet Hastanesi'nin yanında bulunan ve Fatma Nur Acara'nın Nur Eczanesi'ni kapatmak için elinden geleni yaptı. Başka bir eczane tarafından ‘hastane müştemilatı içerisinde' iddiasıyla açılan davaya müdahil olan Eczacı Odası, Nur Eczanesi'nin haksız kazanç elde ettiği ve hastane sınırları içerisinde olduğunu iddia etti. Oysaki hastane 14., eczane ise 16. parselde... İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nde devam eden davada verilen ara kararla, Fatma Nur Acara'nın eczanesi kapatıldı. Mesleğe yeni atılan ve başörtülü olduğu için odanın kendisi ile uğraştığın

İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Esenyurt'ta faaliyet gösteren başörtülü eczacı Fatma Nur Acara'ya kafayı taktı. Eczacı Odası, Esenyurt Devlet Hastanesi çevresinde onlarca eczane bulunmasına rağmen geçtiğimiz sene Nur Eczanesi'ni açmak isteyen Eczacı Fatma Nur Acara'ya önce başörtülü olduğu için türlü zorluklar çıkardı. Normalde bir haftada biten işlemler Fatma Nur Acara'ya sıra geldiğinde tam bir buçuk ayda bitirildi.

BAŞÖRTÜLÜ ECZACININ TEK SUÇU DİNİ İNANIŞI MI?
Eczacı Odası'ndan zorla da olsa ‘uygunluk' raporu alan Eczacı Fatma Nur Acara, 2009 Ağustos ayında ‘Nur Eczanesi'ni açtı. Acara, eczanesini açtıktan bir ay sonra ise, yakınında bulunan Doğuş Eczanesi sahibi Behçet Kardaş'ın davasıyla karşı karşıya geldi. Kardaş, Acara'nın eczanesinin Esenyurt Devlet Hastanesi müştemilatı içerisinde olduğunu iddia ederek İstanbul 1. İdare Mahkemesi'ne ruhsatın iptali davası açtı. Dava açıldıktan bir ay sonra da İstanbul Eczacı Odası ‘uygundur' raporu verdiği Nur Eczanesi'nin davasına Avukatları Zehra Şimşek'e verdikleri vekaletle ‘müdahil' olarak katıldı ve haksız yere eczanenin kapatılmasını istedi. Eczacı Odası'nın davaya müdahil olmasından sonra işler adeta kördüğüm oldu. Kapatılan Nur Eczanesi'nin sahibi Fatma Nur Acara, yaşadıklarını şöyle anlattı: “İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, her eczacının yaptığı gibi bir eczane dükkanı açarak mesleğimi sürdürmek istedim. Geçtiğimiz sene Esenyurt Devlet Hastanesi'nin yakınında eczane açmak için İstanbul Eczacılar Odası'na başvurarak ‘uygunluk' raporu almak istedim. Normalde bir haftada bitirilen işlemler sıra bana gelince uzadı. Eczacı odası örtülü olduğum için türlü zorluklar çıkardı, benden gereksiz bir sürü dosya istedi. Bunların hepsini tamamladım ve bana 45 gün sonra ‘uygunluk raporu' verdiler. İl Sağlık Müdürlüğü'ne giderek ruhsatımı almak istediğimde ise buna engel olmaya çalıştılar. İl Sağlık Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek ‘Yanlış rapor verdik, ruhsatı vermeyin' dediler. Sağlık Müdürlüğü ise işlemlerimde herhangi bir yanlış görmediği için İstanbul Eczacılar Odası'nın bu yazısını dikkate almadı. Benim 70 metrekare olan dükkanıma ‘uygun değil' diyen Eczacılar Odası, yanında bulunan ve 35 m2'den az olan Kızılırmak Eczanesi'ne uygun raporu veriyor. Bu yapılan çifte standardın daniskasıdır.”

HASTANE PARSELİ İLE ECZANE PARSELİ FARKLI
Bir eczanenin başka bir eczaneye dava açması için belli başlı şartların olduğunu dile getiren Acara, “Nihayet eczanemi açtım diye sevinirken daha bir ay olmamıştı ki, bize yakın mesafede bulunan Doğuş Eczanesi'nin sahibi Behçet Kardaş, eczanemin bulunduğu yerin hastane müştemilatı içinde olduğunu iddia ederek dava açtı. Bir ay sonra da İstanbul Eczacılar Odası davaya müdahil olarak, eczanemin kapatılmasını istedi. Açtığımız eczanenin hastane müştemilatı içinde olduğunu iddia ediyorlar. Halbuki hastane parseli 14, benim eczanemin bulunduğu yerin parseli ise 16... Yani eczane ile hastane farklı parseller üzerinde. Bunun haricinde normal şartlarda bir eczacı başka bir eczacı hakkında idare mahkemesinde dava açamaz. Bu konuda Danıştay'ın yerleşik bir içtihadı var. Bir eczacının başka bir eczacıya dava açması için iki eczane arasında karşılıklı alışveriş, yakınlık gibi şartların oluşması gerekiyor ve ben Doğuş Eczanesi'nin sahibi Behçet Kardaş'ı tanımam etmem. Dolayısıyla aslında bu dava baştan yanlış. Buna rağmen 1. İdare Mahkemesi, eczane yeriyle ilgili kadastro, tapu ve belediyeden aldığımız belgeleri sunmamıza rağmen Ekim ayının sonunda ara karar vererek eczanemizi kapattılar ve mührü vurdular. Yaptığımız onca emek ve heves boşa gitti” dedi. İstanbul Eczacı Odası avukatı Zehra Şimşek ise Akit'in kendisine ulaşması üzerine, “Konu hakkında konuşmak istemiyorum” dedi. Genel Sekreter Hakan Erten ise önce konuşacağını söylemesine rağmen sonradan sorularımızı cevaplamaktan kaçındı.

Eczaneler ve Eczane Hizmetleri hakkında yönetmeliğin 9. maddesinin 5. fıkrasında, eczanelerin hastane sınırları içerisinde açılması ‘haksız kazanç' gerekçesiyle yasaklanıyor. Oysa kapatılan eczanenin 100 metre yukarısındaki Esencan Tıp Merkezi'nin hemen altında, aynı binada eczane çalıştırılıyor.

BİLİRKİŞİLERDEN AYNI YERE FARKLI RAPORLAR...
Nur Eczanesi'nin bulunduğu yerde daha önce Zirek isminde bir eczane açılmaya çalışıldığı, İstanbul Eczacı Odası bu eczaneye de itiraz ettiği öğrenildi. Zirek Eczanesi'nin sahibi de Büyükçekmece Sulh Mahkemesi'ne başvurarak bilirkişi istediği, mahkemenin tayin ettiği Av. Serpil Korkmaz ve emekli Kadastro Memuru Vural Çelik'in, eczane yerinin uygun olduğunu, hastane müştemilatı ile herhangi bir bağının bulunmadığını tespit edip mahkemeye bilgi sundukları raporlardan anlaşılıyor. Buna rağmen İstanbul Eczacı Odası Esenyurt Bölge Temsilcisi Kemal Akdemir, aynı yerle ilgili olarak olumsuz bir rapor hazırlayarak İstanbul 1. İdare Mahkemesi'ndeki davaya sundu.

ÜSAME KARAKIŞ / YENİAKİT

Bu haber toplam 1767 defa okunmuştur.  

 Yorum Ekle

  Arkadaşına Gönder

 Yazdır

 
 
 YORUMLAR - Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
 Henuz Yorum Yapılmamış!
 
 
  MEDYA, Kategorisinin Son Haberleri

Sosyal medyada dolandırıcı var

'Saat kaç' dedi, işten atıldı'

Bakan ala'nın gafleti

Eşiniz Facebook kullanıyorsa...

'Zina haramdır, suç sayılsın' kampanyası

Kenan Işık ile ilgili flaş gelişme!

Minik kedi yavrusu böyle kurtarıldı

Bomba İddia!

Ekrem Dumanlı öyle bir uyarı yaptı ki!..

Başbakan, Kılıçdaroğlu'nu güldürdü


 
 
 
 

 » RÖPORTAJ

 

 » PANODAKİ

 

 » ANKET

OVİT TÜNELİ SİZCE NEKADAR ÖNEMLİ?

 ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR

 ÇOKTAN BAŞLANMASI GEREKİRDİ

 ARTIK BAŞLANSA

 YAPILACAĞA BENZEMİYOR

   Katılım : 3616 Oy

 

 » ÇOK OKUNANLAR

Cuma günleri okunacak dua ve esmalar

8 milyonluk servet

Yeşilçam'ın kadersiz üç kadını

Rizespor da eleme zamanı

Rize'de doktor doktoru yaraladı

Hastane Önündeki Çamlar Kesildi

Mantar özü meme kanserine umut oldu

Cami tuvaletinden ceset çıktı

OPEC'e göre petrol arzı yeterli

Hakan Çillioğlu`na şok
 

 » HAVA DURUMU

    

 

 » İSTATİSTİK

 Aktif Ziyaretçi

322

 Bugün Gelen

71827

 

  Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  E-Posta  |  Arsiv

  Copyright 2007 Her Hakkı Saklıdır.
  Rize Kaçkar Televizyonu - KackarTv.com.tr
  Fikir ve Tasarım Rize Dizayn'a Aittir

     Kaçkartv Site Sorumlusu, Dilek ONAY'a Ulaşmak için;   
dilekonay@kackartv.com.tr