ANA SAYFA       Künye     Yayın Akışı     Reklam     Konuk Defteri     İletişim       Frekans:12130 - S/R 27500 - Fec:5/6 - Polarizasyon: Vertical (DİKEY) 

 
 
    YURT ve DÜNYA
    BÖLGEDEN
    SPOR
    EKONOMİ ve SAĞLIK
    EĞİTİM ve BİLİM
    İLGİNÇ VİDEOLAR
    MEDYA
    İSLAM
    RÖPORTAJLAR

 » GAZETE MANŞETLERİ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Apo ile Talabani’nin 17 yıllık kasedi | Rize Kaçkar Televizyonu
Apo ile Talabani’nin 17 yıllık kasedi
1991 yılında Suriye’nin Bekaa vadisindeki PKK kampında yapılan görüşmede PKK elebaşı Öcalan Türkçe, Talabani ise Arapça konuşuyor
 
11:00 27 Mayıs 2008, Salı

1991 yılında Suriye’nin Bekaa vadisindeki PKK kampında yapılan görüşmede PKK elebaşı Öcalan Türkçe, Talabani ise Arapça konuşuyor

TÜRKİYE ve Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Hükümeti arasında görüşmelerin başladığı bugünlerde, bölücübaşı Abdullah Öcalan ve Iraklı Kürt temsilciler arasında geçmişte yapılan bir toplantının görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüde Celal Talabani’nin başkanlık yaptığı Iraklı Kürt heyetiyle, Bekaa kampında görüşen Öcalan, Türk hükümeti ile ilişki kurulmamasını isterken; Türkiye’de bulunan kimi Kürt aydınların temel hak ve özgürlükler kapsamındaki barışçıl taleplerini ’devrimi ihmal ettiği’gerekçesiyle reddediyor.

4 Ocak 1991’de çekilmiş

DHA’nın ele geçirdiği 4 Ocak 1991 tarihli video görüntüsü, Suriye’nin Bekaa bölgesindeki PKK kampında kaydedilmiş. Birinci Körfez savaşı öncesinde ABD’nin baskısıyla, Iraklı Kürt gruplar Kürdistan Cephesi adı altında bir araya geldi. Amaç Kürt grupların Saddam yönetimine karşı başlayacak harekatta daha etkin rol almasını sağlamaktı. Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) başta olmak üzere birçok Iraklı Kürt hareketini aynı çatıda toplayan cephe, o sırada Irak’ta yeni kamplar kuran PKK ile de görüşmeler yaparak yer yer devam eden çatışmaların önüne geçmek istedi. Bu amaçla Suriye’de PKK’nın Beka kampına giden Iraklı Kürt heyet, Abdullah Öcalan ile görüştü. Ve bu görüşme, PKK kameraları tarafından kaydedildi.

Masadakilerin bazıları öldü

VHS formatında kaydedilen ve daha sonra dijital ortama aktarılan video görüntüleri çok net değil. Ancak katılımcıların yüzleri ve sesleri rahatlıkla teşhis edilebiliyor. Iraklı heyetin başında tanıdık bir isim IKYB Başkanı Celal Talabani var. Yani, bugünün Irak Cumhurbaşkanı. Görüşmenin yapıldığı masanın başında oturan kişi ise Öcalan. Yani, bugün İmralı’da bulanan PKK elebaşısı. Masada oturanların kimisi bugün Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Hükümeti’nde bakan olurken, kimisi hayatını kaybetti.


Dijital kopya sansürlü

Videonun dijital kopyası orijinal bandın tamamını kapsamıyor. Hatta Talabani’nin Kerkük’le ilgili konuştuğu kısmın sesi yok. Taraflar, toplantıda, şive farkı nedeniyle Kürtçe anlaşamayınca Talabani Arapça, Öcalan da Türkçe konuşarak Türkçe-Arapça çevirmen kullanılıyor. Kürdistan Cephesi adına geldiklerini belirten Talabani, PKK ile her konuda görüşeceklerini söylüyor. Öcalan’ın konuşması ise PKK’nın bölgede yürüttüğü politikanın günümüze kadar değişmedediğini gösteriyor. PKK, Tükiye’de Kürt sorununun demokratik yollardan çözümünü isteyenlere sıcak bakmıyor ve Türkiye ile komşu ülkelerdeki Kürt grupların iyi ilişkiler kurmasını istemiyor.

Apo’nun olmazsa olmazı

Iraklı Kürt gruplarla her platformda çalışabileceklerini belirten Öcalan’ın olmazsa olmaz dediği bir husus var: “(Iraklı Kürt grupların) Türkiye ile alt düzeyde de olsa yürüttükleri ilişkileri tehlikeli buluyorum. Bu ilişkilerden dostluk olmayacağını görüyorum. Adı ister taktik olsun, ister dostluk olsun, ister şöyle olsun, böyle olsun Türkiye ile benzer ilişkiler hepimizin zararına olacaktır. Türkiye bazı tavizler verdi. Irak Kürdistan Cephesi, Türkiye ile her hangi bir ilişkiye girer ve geliştirirse, bu birçok şeyi bozar, birlik mirlik kalmaz.”

Ortak hareket önerisi

Öcalan ayrıca Türkiye’ye karşı ortak hareket etmeyi öneriyor: “Biz Türkiye’ye karşı her türlü işbirliğine varız. Askeri, siyasi, diplomasi... Bu aşamada mızrağın ucunu Türkiye’ye yöneltmek yerindedir.” Öcalan, Iraklı Kürt grupları, Türkiye ile iyi ilişkiler kurmamaları konusunda özellikle uyarırken, Türkiye’de bulunan bazı Kürt aydınlarının temel hak ve özgürlükler çerçevesi içindeki istemlerine karşı olduklarını dile getirmekten de çekinmiyor:

Aydınların insan hakları, kültür hakları diyerek hazırlayacakları programa karşı çıkan Öcalan barışçıl yöntemlerle Kürt meselesini gündeme getirenleri alaycı bir ifadeyle küçümserken, diyalogu da ‘devrim çabalarına gelmediği’ gerekçesiyle açıkça reddediyor.

VATAN

Bu haber toplam 701 defa okunmuştur.  

 Yorum Ekle

  Arkadaşına Gönder

 Yazdır

 
 
 YORUMLAR - Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.
 Henuz Yorum Yapılmamış!
 
 
  YURT ve DÜNYA, Kategorisinin Son Haberleri

Filistinli tutsak, açlık grevinde !

IŞİD lideri için şok iddia

Demirtaş'ta AB'ci çıktı!

İsrail'i terörist ülke ilan ettiler!

Göğebakan hayatını kaybetti

Arınç'tan kahkaha eleştirilerine yanıt

Siyonist İsrail ateşkesi kabul etti

Bayram tatilinin kaza bilançosu ağır

Demirtaş'tan Rizelilere Mesaj

Tutuklanan polisler...


 
 
 
 

 » RÖPORTAJ

 

 » PANODAKİ

 

 » ANKET

OVİT TÜNELİ SİZCE NEKADAR ÖNEMLİ?

 ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR

 ÇOKTAN BAŞLANMASI GEREKİRDİ

 ARTIK BAŞLANSA

 YAPILACAĞA BENZEMİYOR

   Katılım : 3616 Oy

 

 » ÇOK OKUNANLAR

Cuma günleri okunacak dua ve esmalar

8 milyonluk servet

Sicil affı geliyor!

Erdoğan'ın kafaya taktığı 7 il!

Üzmez'in vurduğu gazeteci

Memur emekli maaşları ne kadar oldu?

BAYRAM MESAJINDA TERÖR, İRTİCANIN ÖNÜNDE

Kriz hamsiyide vurdu

Yeni yılda bizleri bu yenilikler bekliyo

Efes Pilsen Rize’de
 

 » HAVA DURUMU

    

 

 » İSTATİSTİK

 Aktif Ziyaretçi

591

 Bugün Gelen

37707

 

  Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  E-Posta  |  Arsiv

  Copyright 2007 Her Hakkı Saklıdır.
  Rize Kaçkar Televizyonu - KackarTv.com.tr
  Fikir ve Tasarım Rize Dizayn'a Aittir

     Kaçkartv Site Sorumlusu, Dilek ONAY'a Ulaşmak için;   
dilekonay@kackartv.com.tr